Analiza BBC-ja: Što ruski gubici u Ukrajini znače za Putina?

Svijet 13. ruj 202212:09
TASS HOST PHOTO AGENCY / REUTERS

U normalnim okolnostima, za očekivati je da će središnje vijesti ruske državne televizije na sav glas hvaliti uspjehe Kremlja.

Ove, pak, nedjelje program je započeo rijetkim priznanjem. “Na prvim linijama specijalne operacije u Ukrajini, ovo je bio najteži tjedan dosad”, izjavio je voditelj Dmitrij Kiselev, ozbiljna izraza lica.

VEZANE VIJESTI

“Najteže je bilo na fronti oko Harkiva gdje su, zbog žestokih napada brojčano nadmoćnih neprijateljskih snaga, ruske trupe bile primorane napustiti gradove koje su prethodno oslobodile”, govorio je Kiselev.

Umjesto “oslobodile”, točnije je reći “okupirale”. Moskva je ta područja zauzela prije nekoliko mjeseci, ali munjeviti kontranapad ukrajinske vojske prouzročio je velike gubitke teritorija za ruske snage na sjeveroistoku Ukrajine, stoji u analizi BBC-ja.

Ipak, ruski državni mediji uljepšavaju stvarnost. Službeno se ono što se dogodilo u Harkivu i regiji ne naziva “povlačenjem”. “Rusko ministarstvo obrane odbacilo je glasine da su ruske trupe nečasno pobjegle iz Balaklije, Kupjanska i Izjuma”, tvrdi posljednje izdanje vladine novine Rossiskaja Gazeta. “Vojska nije pobjegla. Riječ je bila o unaprijed planiranom regrupiranju”.

U jednom moskovskom tabloidu, vojni analitičar ima malo drugačije viđenje: “Već je jasno da smo podcijenili neprijatelja. Ruske snage prekasno su reagirale i dogodio se kolaps… rezultat je da smo pretrpjeli poraz i pokušali smanjiti gubitke povlačenjem trupa da bismo izbjegli njihovo okruživanje”.

Ovaj “poraz” izazvao je bijes na proruskim društvenim mrežama, kao i među “domoljubnim” ruskim blogerima, koji su optužili rusku vojsku za greške.

Drugačija situacija na terenu

Isto je učinio i moćni čečenski vođa Ramzan Kadirov. “Ako se danas ili sutra ne promijeni strategija”, upozorio je Kadirov, “bit ću primoran razgovarati s vodstvom ministarstva obrane i zemlje i objasniti im stvarnu situaciju na terenu. Ovo je vrlo zanimljiva situacija. Zapanjujuće”.

Prošlo je više od šest mjeseci otkad je Putin naredio punu invaziju na Ukrajinu. U danima koji su uslijedili, ruski političari, komentatori i analitičari na TV-u su predviđali da će “specijalna vojna operacija” Kremlja potrajati tek nekoliko dana, da će Ukrajinci dočekati ruske trupe kao osloboditelje i da će ukrajinska vlada pasti kao kula od karata.

Ništa od toga nije se dogodilo.

Koje su posljedice po Putina?

Više od šest mjeseci kasnije, ruska vojska gubi osvojeni teritorij.

Dolazimo do ključnog pitanja: hoće li ovakav razvoj situacije dovesti do političkih posljedica po Vladimira Putina?

Preko dvadeset godina Putin među ruskom elitom uživa reputaciju “pobjednika”. Uvijek se uspijevao izvući iz najvećih problema. Ukratko, smatra ga se nepobjedivim.

BBC-jev urednik iz Moskve, Steve Rosenberg, kaže da ga je uvijek vidio kao “rusku verziju Harryja Houdinija”. “U kakve god lance ili čvorove se zapleo, Putin se uvijek uspio osloboditi”, piše Rosenberg.

To se sve promijenilo nakon 24. veljače.

Posljednjih šest mjeseci daje naslutiti da je Putinova odluka o napadu na Ukrajinu bila ogromna kriva procjena. Nije uspio osigurati brzu pobjedu, Rusija je zapela u dugom i krvavom sukobu i pretrpjela seriju sramotnih poraza.

Kada autoritarni vođa počne gubiti svoju auru nepobjedivosti, to može izazvati probleme. Vladimir Putin poznaje rusku povijest. Ruski vođe koji su gubili ratove nisu dobro završavali.

Ruski poraz od Japana doveo je do prve ruske revolucije 1905. Vojni porazi u Prvom svjetskom ratu izazvali su revoluciju 1917. i pad Carstva.

Ipak, u javnosti predsjednik Putin nema namjeru ispasti gubitnik.

U ponedjeljak je njegov glasnogovornik Dmitrij Peskov novinarima rekao: “Ruska specijalna vojna operacija se nastavlja i nastavit će se dok se ne ispune svi originalni ciljevi”.

Što će Putin sljedeće učiniti?

Što nas dovodi do drugog pitanja: Što će Putin sljedeće učiniti?

VEZANE VIJESTI

U Moskvi ćete se namučiti dok nađete ikoga tko zna što Vladimir Putin misli i planira. Mnogo toga ovisi o tome koliko su točne informacije koje dobiva od svojih vojnih i obavještajnih zapovjednika.

Znamo dvije stvari: Prvo, ruski predsjednik rijetko priznaje svoje greške. Drugo, rijetko kad mijenja smjer za 180.

Ako je suditi po onome što govore državni mediji, jasni su znakovi da će se za poraze na ratištu okriviti podrška Zapada Ukrajini. “Kijev, s podrškom NATO-a, započeo je protuofanzivu”, izjavila je ruska državna televizija.

Hoće li Putin posegnuti za nuklearnim oružjem?

Postoji još jedno neugodno pitanje koje se već mjesecima nadvija nad nama: ako ne može pobijediti koristeći konvencionalno oružje, hoće li Putin posegnuti za nuklearnim?

Prije tek nekoliko dana ukrajinski vojni zapovjednik Valerij Zalužnji upozorio je: “Postoji direktna prijetnja od korištenja, u određenim uvjetima, taktičkog nuklearnog oružja od strane ruske vojske”.

Zasad ne postoje jasni znakovi panike u Kremlju. Ruska državna televizija zvuči nešto optimističnije. Opisuje ruske raketne napade na ukrajinsku energetsku infrastrukturu kao “prekretnicu u operaciji”.

Što se vođe iz Kremlja tiče, prošle subote – dok su stizali izvještaji kako Rusija gubi teritorij u Ukrajini – opušteni Putin u Moskvi je inaugurirao novi panoramski kotač, najviši u Europi.

Čini se da ruski predsjednik još uvijek vjeruje da će se, kao i novi kotač u Moskvi, njegova “specijalna operacija” okrenuti u njegovu korist.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.