Prvi put nakon čak nekoliko desetljeća, vjeruje se da se američki vojnik nalazi u pritvoru u Sjevernoj Koreji. Taj scenarij mogao bi izazvati diplomatske glavobolje za Amerikance koji, zajedno sa svojim saveznikom Južnom Korejom, pokušavaju pojačati pritisak na Pjongjang dok ta izolirana zemlja pojačava svoju agresivnu retoriku i testira balističke rakete.
Američka vojska identificirala je vojnika koji je prešao granicu u Sjevernu Koreju u utorak. Njegovo ime je Travis King, prenosi CNN.
Američki vojni dužnosnici kažu da je King “svojevoljno i bez dozvole” prešao u Sjevernu Koreju tijekom civilnog posjeta dijelu demilitarizirane zone koja Sjevernu od Južne Koreje dijeli od završetka Korejskog rata 1953. godine.
“Vjerujemo da se on trenutno nalazi u pritvoru u Sjevernoj Koreji i radimo sa svojim kolegama u sjevernokorejskoj vojsci kako bismo razriješili ovaj incident,” izjavio je pukovnik Isaac Taylor, glasnogovornik američkih snaga u Južnoj Koreji.
Evo što je zasad poznato:
Tko je Travis King?
King se vojsci pridružio u siječnju 2021. godine. Američki dužnosnici nisu rekli koliko dugo je King bio u Južnoj Koreji, no poznato je da je u jednom trenutku bio discipliniran zbog napada, a proveo je 50 dana u pritvoru. Ne zna se je li pritvor bio američki ili južnokorejski, no američki dužnosnici kažu da je, nakon izlaska iz pritvora, odvezen u zračnu luku kako bi se vratio natrag u SAD.
Njegova pratnja nije s njim mogla proći dalje od sigurnosne provjere u zračnoj luci, a King je u jednom trenutku napustio luku i nekako se uspio vratiti u demilitariziranu zonu.
Vjeruje se da je King prvi američki vojnik koji je ušao u Sjevernu Koreju još od 1982. godine.
Zašto je ovo važno?
Odnosi između SAD-a i Sjeverne Koreje već desetljećima su loši, no situacija je trenutno još teža.
Tenzije između Pjonganga i Washingtona rastu: Sjeverna Koreja posljednjih je godina pojačala svoje nuklearne i raketne programe, nakon što su se 2019. raspali pregovori bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog diktatora Kim Jong Una.
Tijekom pregovora su se dva čelnika triput sastali uživo, a Trump je postao prvi aktualni američki predsjednik koji je prešao demarkacijsku granicu – istu onu koju je King prešao u utorak. Usprkos sastancima, pregovori su završili bez značajnog diplomatskog napretka.
Posljednjih godina Sjeverna Koreja je pojačala testiranje interkontinentalnih balističkih projektila, optužujući Washington i Seoul da pojačavaju tenzije vojnim vježbama i slanjem oružja. Ova testiranja pojačala su strahove da bi se Sjeverna Koreja mogla pripremati za potencijalni nuklearni test – prvi nakon 2017. godine.
SAD nema službene diplomatske odnose sa Sjevernom Korejom. Švedsko veleposlanstvo u Pjongjangu posrednik je SAD-a u toj zemlji.
Je li Travis King u opasnosti?
King je sada u rukama zloglasno autokratskog i netransparentnog jednostranačkog režima koji SAD smatra svojim smrtnim neprijateljem.
Nejasno je kakve bi informacije King mogao dati Sjevernoj Koreji. Kao običan vojnik, vjerojatno nije imao pristup važnim informacijama, no njegova prisutnost u američkim vojnim bazama znači da bi King mogao dijeliti informacije o izgledu baza i broju jedinica i trupa koje se tamo nalaze. Kao vojnik i američki građanin, King može poslužiti kao jak adut za pregovaranje.
Nejasno je što bi Sjeverna Koreja mogla tražiti u zamjenu za vraćanje Kinga SAD-u. Mogla bi ga iskoristiti i za potrebe svoje propagande.
Šačica američkih vojnika prebjegla je u Sjevernu Koreju u godinama nakon Korejskog rata, no nedavnih odlazaka nije bilo, a nejasno je kakve su bile Kingove namjere.
Incidenti iz prošlosti
Najpoznatiji nedavni slučaj Amerikanca zatvorenog u Sjevernoj Koreji onaj je Otta Warmbiera, američkog studenta koji je u tu zemlju otišao kao turist 2016. godine. Planirao je ostati samo pet dana, no u zatvoru je proveo 17 mjeseci, nakon što je optužen da je pokušao iz hotela ukrasti politički poster.
Warmbier je osuđen na 15 godina teške robije, no vraćen je SAD-u 2017. godine. Bio je u iznimno lošem fizičkom stanju, a iz Washingtona je rečeno da je u zatvoru bio podvrgnut mučenju.
Warmbier je imao teško oštećenje mozga, a umro manje od tjedan dana nakon povratka u SAD.
Možda najslavniji slučaj američkog vojnika koji je prebjegao u Sjevernu Koreju onaj je Charlesa Jenkinsa, narednika američke vojske koji je prešao granicu 1965. godine.
Dok je bio u zemlji, pojavljivao se u propagandnim filmovima, učio sjevernokorejske špijune engleski, a osam sati dnevno je provodio proučavajući tekstove sjevernokorejskih vođa.
Dopušteno mu je da zemlju napusti 2004. godine, a kasnije je tvrdio da žali zbog svoje odluke, za koju je okrivio alkohol.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!