Francuska ne želi da politika ocrni njezin veliki olimpijski trenutak. U stvarnosti, to će biti malo teže postići.
Postoji nekoliko političkih problema koji prijete organizatorima Olimpijskih igara, piše Politico. Rat između Rusije i Ukrajine, sukob Izraela i Hamasa, spor oko javnog prijevoza, terorizam i beskućništvo samo su oni najočitiji.
Ako uzmemo u obzir sve faktore, šanse da će Macron ovog ljeta uživati u sportu bez politike su nepostojeće.
“Sve Olimpijske igre od osnutka bile su politički događaji”, rekao je Lukas Aubin, stručnjak za sportsku geopolitiku. “Danas je razina pozornosti vrlo visoka, ovo je vjerojatno najnapetiji trenutak koji smo vidjeli od kraja Hladnog rata. Čeka nas visoko politizirano izdanje Olimpijskih igara”, dodao je.
Sukob na Bliskom istoku
Mjesecima se činilo da će odluka o tome hoće li se ruskim sportašima dopustiti da se natječu biti najveća politička glavobolja s kojom će se suočiti Francuska i Međunarodni olimpijski odbor (MOK). Onda je Hamas napao Izrael.
Ogromna odmazda IDF-a u Pojasu Gaze izazvala je globalni bijes sportaša, ponajviše onih iz arapskih zemalja.
U znak prosvjeda, francuska košarkašica Emilie Gomis morala je odstupiti od svoje uloge jedne od ambasadorica nakon što je objavila anti-izraelske komentare na Instagramu.
Budući da su ruski sportaši prisiljeni učestvovati kao neutralni zbog trenutne invazije predsjednika na Ukrajinu, optužbe za nedosljednost hvataju olimpijske šefove u pogledu izraelskih sportaša.
Problemi unutar Francuske
Gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo i bivši ministar prometa Clément Beaune sukobili su se nakon što je gradonačelnik rekao da infrastruktura javnog prijevoza neće biti spremna na vrijeme za Olimpijske igre.
Sada policijski sindikati prijete štrajkom ako ne dobiju povišice i bolje uvjete rada, što bi gotovo sigurno donijelo kaos u grad.
Nezadovoljni su i prodavači knjiga na obalama rijeke Seine. Žestoko su prosvjedovali protiv odluke da ih se privremeno raseli tijekom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara.
Stručnjaci upozoravaju da ceremonija otvaranja, na kojoj će prisustvovati 400.000 ljudi, predstavlja veliki sigurnosni i teroristički rizik.
“Određene skupine mogle bi to upotrijebiti za slanje poruka”, rekao je Aubin, budući da će ceremoniju gledati milijuni ljudi diljem svijeta. “Bit će to vrlo napet trenutak”, dodao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!