Francuski predsjednik Emmanuel Macron i njemački kancelar Olaf Scholz vode dvije najveće ekonomije Europske unije, dijeleći granicu dugu 450 kilometara. No, kada je riječ o zaštiti Europe od globalnih prijetnji, susjedi kao da su na različitim planetima.
Macron je u Berlinu upozorio da bi EU “mogla umrijeti” i da će, ako nastavi s “klasičnom” agendom slobodne trgovine, biti “izvan tržišta” za dvije ili tri godine. Istaknuo je da bi Europa trebala prihvatiti protekcionističkiji pristup ako želi preživjeti, prenosi Politico.
Scholz je, s druge strane, tvrdio da nastojanje da se zaštite europske industrije od nepoštenih trgovinskih praksi “ne smije dovesti do toga da naštetimo sebi samima”. Stoga, dodao je, Njemačka će glasati protiv novih carina EU-a na kineska električna vozila, nakon što je Scholz intervenirao kako bi ojačao protivljenje svoje zemlje tom potezu.
Sukob dramatično oslikava dilemu s kojom se suočava 27 vlada zemalja članica u vrlo osjetljivom trenutku za globalnu trgovinu. Američki predsjednički izbori su na rubu neizvjesnosti i Donald Trump bi mogao ponovno biti izabran za mjesec dana. On je ranije pokazao tvrd pristup prema EU-u u vezi s trgovinom te je najavio nove carine ako ponovo osvoji Bijelu kuću za republikance.
S obzirom na sve asertivniju Kinu, posebno u kritičnim novim tehnologijama neutralnim za ugljik i opskrbnim lancima, EU mora donijeti određene odluke ako želi ostati konkurentna. Te će odluke zahtijevati veliki stupanj konsenzusa među nacionalnim čelnicima. A dvije najveće sile bloka ne mogu se dogovoriti.
Kina nije jedina tema neslaganja
Na Berlinskom globalnom dijalogu u srijedu, Scholz i Macron rukovali su se, toplo se nasmiješili, a zatim proveli dan iznoseći potpuno različita mišljenja o tome što Europa mora učiniti sljedeće. Razilazili su se po ključnim temama, uključujući prijedloge za zajedničko zaduživanje EU-a, carine na uvoz kineskih vozila i trgovinske pregovore s južnoameričkim zemljama.
“Bit će to naš kraj, uništit ćete nas”, dramatično je izjavio Macron, na što je Sholz odgovorio:
“Vi biste nas mogli uništiti.”
Osim Kine i slobodne trgovine, postoji još prijepora. Dok Francuska često zagovara novo zaduživanje EU-a i ponavljanje iskustva postpandemijskog plana oporavka, za Njemačku je to neprihvatljivo.
Ovo nije prvi put da su se dvojica lidera, dijametralno suprotna u načinu vođenja svojih zemalja, sukobila oko europske politike, jednom čak dovodeći do otkazivanja zajedničkog sastanka kabineta 2022.
Naravno, što se tiče brojnih pitanja vezanih za Uniju, na zajedničkim su stranama, ali kada su u pitanju najveća egzistencijalna pitanja koja se tiču Europe, Berlin i Pariz sustavno se ne slažu.
Sve teže čine ustupke
Francuska je predvodnica istrage EU-a o subvencioniranim kineskim električnim vozilima, koja je rezultirala privremenim carinama na kineska električna vozila. Otkako je prošle godine pokrenuta istraga, Njemačka je izrazila zabrinutost da bi to moglo imati negativan učinak.
Ali istina je da, unatoč retorici čelnika o tome kako brinu za najbolje interese Europe, i Scholz i Macron zapravo brinu o domaćim pitanjima.
Macron se pozvao na više prekograničnih spajanja između EU tvrtki u implicitnoj kritici njemačke vlade, koja želi blokirati preuzimanje njemačke Commerzbank od strane talijanskog bankarskog giganta UniCredita.
Sve je teže i Berlinu i Parizu napraviti ustupke koji bi mogli razočarati domaće birače, čak i ako njihove zemlje imaju koristi od njih. Francuski predsjednik suočava se s podijeljenom Nacionalnom skupštinom i sve jačom krajnjom desnicom. Istovremeno, Scholz, čija je stranka pretrpjela niz izbornih poraza, gleda prema saveznim izborima koji su zakazani do rujna iduće godine, ali bi se mogli održati i ranije ako njegova vlada padne.
Doslovno, sve zemlje članice pomno prate sukob jer on bi mogao odrediti budućnost EU-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare