Telefonske linije u tunelima omogućile operativcima Hamasa da tajno komuniciraju jedni s drugima

Svijet 25. lis 202311:40 0 komentara
SAID KHATIB / AFP / Ilustracija

Obavještajni podaci podijeljeni sa SAD-om sugeriraju da je skupina Hamasovih operativaca koja planirala smrtonosni iznenadni napad na Izrael komunicirala preko mreže ožičenih telefona ugrađenih u mrežu tunela ispod Gaze u razdoblju od dvije godine, prema dva izvora upoznata s tim pitanjem.

Telefonske linije u tunelima omogućile su operativcima da tajno komuniciraju jedni s drugima, što je značilo da ih izraelski obavještajni dužnosnici nisu mogli pratiti, rekli su izvori za CNN.

Tijekom dvije godine planiranja, skupina koja je radila u tunelima koristila je ožičene telefonske linije za komunikaciju i planiranje operacije, ali je ostala u mraku sve dok nije došlo vrijeme da se aktivira i pozove stotine Hamasovih boraca da pokrenu napad 7. listopada.

Izbjegavali su korištenje računala ili mobitela tijekom dvogodišnjeg razdoblja kako bi izbjegli otkrivanje izraelske ili američke obavještajne službe, rekli su izvori.

“Nije bilo puno rasprava i koordinacije izvan neposredne blizine”, rekao je jedan od izvora.

Obavještajni podaci koje je Izrael podijelio s američkim dužnosnicima otkrivaju kako je Hamas sakrio planiranje operacije pomoću staromodnih protuobavještajnih mjera kao što je osobno vođenje sastanaka za planiranje i držanje podalje od digitalnih komunikacija čije signale Izraelci mogu pratiti u korist žičnih telefona u tunelima.

Američki ured direktora Nacionalne obavještajne službe odbio je komentirati, a izraelsko veleposlanstvo u Washingtonu nije odgovorilo na CNN-ov zahtjev za komentar.

Izraelske obrambene snage kolokvijalno nazivaju tunele koje je izgradio Hamas u posljednjih petnaestak godina “metro u Gazi”. Tuneli čine golemi labirint koji se koristi za skladištenje raketa i spremnika streljiva, kao i način da se militanti kreću neprimijećeni. IDF također kaže da sadrži vitalne Hamasove zapovjedne i kontrolne centre.

Yocheved Lifshitz, 85-godišnjakinja koja je bila jedna od dvoje talaca koje je Hamas oslobodio u ponedjeljak, rekla je da je nakon što je oteta odvedena u mrežu tunela te je spavala na madracu na podu.

Prema izvorima koji su bili upoznati s napadom Hamasa, skupina je čekala početak napada kako bi pripremila veću skupinu boraca iznad zemlje za izvođenje određene operacije. Jedan od izvora rekao je da iako su zapovjednici kopnenih jedinica i borci obučavani mjesecima i održavani u stanju opće pripravnosti, oni su o konkretnim planovima obaviješteni tek u danima koji su prethodili operaciji.

Treći izvor upoznat s najnovijim obavještajnim podacima rekao je da je Iran pomogao Hamasu da razvije svoju operativnu sigurnosnu taktiku tijekom godina, iako američki obavještajci ne vjeruju da je Iran imao izravnu ulogu u samom planiranju napada 7. listopada.

Izrael je bio svjestan toga da su palestinski militanti koristili ožičene komunikacijske sustave prije napada u listopadu.

Susreo se s nečim što je izgledalo kao sličan komunikacijski sustav kada je izraelska vojska izvršila raciju u gradu Jenin na sjevernoj Zapadnoj obali ovog ljeta, prema izraelskom dužnosniku. Kada su izraelske trupe ušle u sklopu onoga što je nazvano “Operacija Dom i vrt”, Izraelske obrambene snage otkrile su sigurne, ožičene komunikacijske linije i nadzorne kamere zatvorenog kruga kako bi unaprijed upozorile na kretanje izraelskih trupa.

U to vrijeme, IDF je rekao da je pogodio zajednički operativni zapovjedni centar koji su koristile militantne skupine u Jeninu, ističući da je korišten za “napredno promatranje i izviđanje”. Bilo je to, rekao je IDF, “središte za koordinaciju i komunikaciju među teroristima”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!