Protukandidat aktualnom predsjedniku Turske Recepu Tayyipu Erdoganu u drugom krugu izbora bit će Kemal Kilicdaroglu, koji za svoju politiku kaže da je "stol mira", a nazivaju ga i "turskim Gandhijem".
Protukandidat je dobio nadimak tijekom “Marša za pravdu”, kada je sa svojim pristašama, poput Gandhija u Indiji 70 godina ranije, pješačio 450 kilometara od Ankare do Istanbula, zbog masovnih uhićenja i otpuštanja svih koji su navodno bili povezani, na bilo koji način, s neuspjelim pučem 2016.
Podršku čelniku Republikanske narodne stranke dao je oporbeni blok “Nacionalni savez”, koji se sastoji od ideološki potpuno različitih stranaka.
“Naš stol je stol mira. Naš jedini cilj je vratiti zemlju u dane blagostanja, mira i radosti. Kao čelnici političkih stranaka koje čine Nacionalni savez dogovorili smo i mapu puta za prelazak na ojačani parlamentarni sustav”, rekao je Kilicdaroglu u obraćanju javnosti na početku predizborne kampanje.
Kilicdaroglu je socijaldemokrat, prepoznatljivo lice oporbene scene, čovjek koji je već 20 godina na udaru vladajućeg režima Recepa Tayyipa Erdogana. U kampanju je ušao sa sloganom “Bit će sve dobro – Ajmo Turci, ajmo!”. Svojeg protukandidata opisao je kao “zavodljivog autokrata”.
Rođen je 1948. godine kao četvrto od sedmero djece domaćice i lokalnog službenika na istoku Turske u mjestu Tunceli. Dolazi iz kraja gdje žive alevije, manjina, muslimani šiiti, koji ne idu u džamije ni na hadž, žene se ne pokrivaju, a njihova učenja im ne zabranjuju konzumiranje alkohola.
Studirao je ekonomiju na Sveučilištu u Ankari, a cijelu svoju karijeru proveo je kao državni službenik i birokrat u raznim turskim financijskim institucijama.
Obavljao je najviše financijske i gospodarske funkcije u turskim institucijama, uključujući Ministarstvo financija, Glavnu upravu za prihode i dva tijela socijalne sigurnosti. Predavao je na Sveučilištu Hacetepe u Ankari i bio član uprave najveće privatne banke u zemlji. Prepoznat je kao čovjek koji prezire korupciju.
Politikom se počeo baviti u vrijeme kada je Erdogan došao na vlast, 2002. godine. Ušao je u nacionalni parlament, a ponovno je izabran 2007. Bio je zamjenik predsjednika parlamentarne skupine svoje stranke pod Denizom Baikalom, tadašnjim čelnikom CHP-a.
Bio je zastupnik Republikanske narodne stranke (CHP) koju je prije jednog stoljeća utemeljio otac moderne Turske Kemal Paša Ataturk u nekoliko mandata.
Godine 2009. kandidirao se za jednu od najprestižnijih političkih pozicija u turskoj politici – gradonačelnika Istanbula. Bez obzira na poraz, godinu dana kasnije postaje čelnik stranke. Promjena se dogodila nakon što je procurio pornografski video njegovog prethodnika.
Istodobno, Kilicdaroglu je polako reformirao vlastitu stranku, okrećući je prema lijevom centru, kooptirajući u nju Kurde uz veće sudjelovanje žena.
No, otkad je prvi čovjek stranke, izgubio je sve parlamentarne i predsjedničke izbore od AK Partije Recepa Tayyipa Erdogana.
Najzapaženiji uspjeh njegove stranke i saveznika ostvarili su na lokalnim izborima 2019. kada su pobijedili na izborima za gradonačelnike u većini najvećih gradova, poput Istanbula i Ankare.
Više puta uspio je izbjeći gotovo sigurnu smrt. Godine 2016., konvoj automobila u kojem se nalazio napala je kurdska militantna skupina PKK. Sljedeće godine jedva je izbjegao pokušaj bombaškog napada islamskih ekstremista, a na sprovodu turskog vojnika 2019. preživio je pokušaj linča kada je prvo napadnut, a potom odveden u obližnji objekt gdje su se čuli pozivi da ga se ubije.
Kad je policija spriječila okupljene da ga živog spale i odvela ga na sigurno, rekao je: “Ovi pokušaji nas ne mogu zaustaviti.” Neslužbeno se doznaje da je na posljednjem skupu prije izbora nosio pancirku.
U kampanji građanima obećava povratak na parlamentarni sustav koji je Erdogan ukinuo 2018., a sebi kao predsjednik priskrbio široke ovlasti. Kilicdaroglu kaže da će uživati u igri sa svojim unucima nakon što odstupi s mjesta predsjednika i prepusti vođenje države mlađim kolegama. Za sebe kaže da nije čovjek s velikim ambicijama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare