Što poduzeti u vezi desetaka klasificiranih dokumenata američkog ministarstva obrane - karata, fotografija i tablica - koji su se proširili internetom?
Dokumenti, od kojih su neki označeni kao tajni, sadrže planove i bezbroj nedokučivih vojnih akronima, a detaljno oslikavaju situaciju na ukrajinskim ratištima, prenosi BBC.
Navodi se broj stradalih na obje strane, slabe vojne točke, ali i kako će izgledati relativni odnos snaga jednom kada Ukrajina odluči pokrenuti dugo očekivanu proljetnu ofenzivu.
Jesu li ti fotografirani dokumenti autentični? Što nama – ili Kremlju – oni govore, a što nismo ranije znali?
Ovo je najveće curenje američkih podataka o ratu u Ukrajini od početka ruske invazije u veljači prošle godine. Neki od dokumenata stari su do šest tjedana, no implikacije su ogromne.
Dužnosnici iz Pentagona kažu da su dokumenti autentični.
Informacije o najmanje jednom od njih nespretno su izmijenjene u kasnijoj verziji, no čini se da je to relativno malen detalj budući da se radi o curenju od oko stotinu dokumenata.
BBC je na uvid dobio njih preko 20. Oni uključuju detaljne izvještaje o obuci i opremi koja se pruža Ukrajini, dok ta zemlja osniva desetke novih brigada u pripremi za ofenzivu koja bi mogla početi u sljedećih nekoliko tjedana.
Dokumenti navode kada će brigade biti spremne, ali i popisuje tenkove, oklopna vozila i artiljeriju koje Ukrajini šalju saveznici sa Zapada.
Ipak, dokumenti navode da će “dostava opreme imati utjecaj na obuku i spremnost.”
Jedna karta prikazuje vremenske okvire ovisno o uvjetima na terenu na istoku Ukrajine koji se mijenjaju dolaskom proljeća.
Nakon zime koja je ukrajinsku protuzračnu obranu testirala do krajnjih granica, ozbiljna analiza govori o tome kako Kijev na raspolaganju ima sve manje sposobnosti protuzračne obrane, dok žele istovremeno zaštititi civile, ključnu infrastrukturu, ali i snage na fronti.
Ne samo da dokumenti mnogo toga govore o stanju ukrajinske vojske, već i o drugim saveznicima Washingtona. Od Izraela do Južne Koreje, dokumenti otkrivaju rasprave unutar tih zemalja o Ukrajini, ali i o drugim osjetljivim temama.
Neki dokumenti označeni su kao strogo povjerljivi, a drugi su se smjeli dijeliti samo s najbližim obavještajnim saveznicima SAD-a.
Što je od ovoga novo?
Mnogi detalji zapravo su već poznati, no ima ih mnogo više, a sada su se svi našli na jednom mjestu.
Primjer je broj stradalih. Ne iznenađuje da SAD procjenjuje kako je u Ukrajini do sad ubijeno ili ranjeno između 189.500 i 223.000 ruskih vojnika.
Broj ranjenih i ubijenih ukrajinskih vojnika – između 124.500 i 131.000 – odgovara procjenama novinara u posljednjih nekoliko tjedana.
U oba slučaja, Pentagon kaže da “nema veliko povjerenje” u te brojke, objašnjavajući to rupama u informacijama, sigurnošću operacija, ali i namjernim pokušajima obje strane da prikriju točne podatke.
Ovo je jedini dokument koji se pokušalo izmijeniti kako bi se prikazalo da Ukrajina trpi najveće gubitke.
Verzija koja je objavljena na proruskoj stranici na Telegramu izmijenila je brojke kako bi pokazala da su Ukrajinci ti koji su izgubili više vojnika od Rusa.
Sve to dovodi do pitanja – tko je objavio ove dokumente i zašto?
Priču o tome kako su dokumenti došli s platforme za razmjenu poruka Discord do Telegrama i 4Chana već je ispričao Aric Toler iz Bellingcata.
Bellingcat još uvijek nije uspio otkriti originalni izvor curenja, kaže Toler, no oni su se pojavili na Discordu, serveru popularnom među gejmerima, početkom ožujka.
Nakon svađe o ratu u Ukrajini na tom serveru, jedan korisnik 4. ožujka je napisao “evo vam neki dokumenti” i objavio deset dokumenata.
To je možda neobično, no daleko je od jedinstvenog.
Uoči parlamentarnih izbora u Velikoj Britaniji 2019., dokumenti o trgovinskim odnosima SAD-a i Velike Britanije osvanuli su na Redditu, 4Chanu i drugim stranicama. Iz Reddita je tada rečeno da su dokumenti došli iz Rusije.
U drugom slučaju prošle godine, igrači online igre War Thunder u više navrata su objavljivali osjetljive vojne dokumente, navodno u želji da pobijede u međusobnim raspravama.
Ovaj posljednji slučaj mnogo je osjetljiviji, a potencijalno i štetniji.
Ukrajina pažljivo čuva podatke o svojim operacijama i zasigurno nije sretna što su tako osjetljivi podaci procurili u ključnom trenutku.
Ukrajinska proljetna ofenziva mogla bi predstavljati ključan trenutak za vladu predsjednika Zelenskog da napokon promijeni dinamiku na ratištu i postavi uvjete za mirovne pregovore.
Dužnosnici u Kijevu govore o potencijalnoj kampanji širenja dezinformacija od strane Rusije.
Drugi vojni blogeri predložili su suprotno objašnjenje: Da je sve to dio zavjere Zapada u želji da se zavaraju ruski vojni zapovjednici.
Ono što je bitno jest da ništa u dokumentima koji su dosad procurili ne govori o smjerovima ukrajinske protuofenzive.
Kremlj bi već trebao imati dosta dobru ideju o tome koliko se ukrajinci pripremaju (iako se ruske obavještajne snage nisu proslavile tijekom rata), no ako želi maksimizirati šanse za uspjeh, Kijev ne smije dopustiti da neprijatelj sazna kako će se napad dogoditi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!