Krajnji rok za objavu imena za idući sastav Europske komisije, izvršnog ogranka Europske unije je kraj kolovoza.
Budući da se taj datum približava, i s obzirom da se Ursula Von Der Leyen vratila iz Njemačke s godišnjeg odmora, ovo su zasada poznata imena nominiranih kandidata za Europsku komisiju.
Podsjećamo da te kandidate dodatno mora potvrditi Europski parlament.
Sedam država dosad još nisu objavile svoj izbor za Komisiju.
Prema kompliciranoj raspodjeli ovlasti unutar EU-a, predsjednici i premijeri su ti koji imenuju novog čelnika izvršnog tijela Unije – Europske komisije – koja je zadužena za pripremu politike EU-a o svemu, od klime do golemog zajedničkog proračuna EU-a.
Prema ugovorima EU-a, prilikom te raspodjele trebali bi uzeti u obzir rezultate izbora za EP.
Njemačka konzervativka Ursula von der Leyen će ostati predsjednica Europske komisije još pet godina, nakon dobrog rezultata njezinog zastupničkog kluba desnog centra Europske pučke stranke (EPP).
Austrija
Izbor za Austriju je Magnus Brunner koji trenutačno obnaša dužnost austrijskog ministra financija.
Hrvatska
Kako piše Politico, hrvatska kandidatkinja je Dubravka Šuica, inače potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju EU-a.
Cipar
Što se tiče Cipra, Costas Kadis je dekan Fakulteta za zdravstvene znanosti pri Frederick Sveučilištu u Cipru. Prethodno je bio ministar zdravstva, obrazovanja, kulture, agrikulture i okoliša.
Češka
Iz Češke dolazi Jozef Sikela koji obnaša dužnost ministra industrije i trgovine u svojoj matičnoj državi.
Estonija
Kaja Kallas, odstupila je s pozicije estonske premijerke u srpnju nakon što su je europski čelnici izabrali kao iduću šeficu europske vanjske politike.
Finska
Prebačaj iz jedne europske predsjedavajuće institucije u drugu odradila je Henna Virkunnen iz Finske koja je dosad bila članica Europskog parlamenta, a s krajem kolovoza dolazi u redove Europske komisije.
Francuska
Thierry Breton je francuski odabir koji je prethodno radio, isto kao i Šuica, u Europskoj komisiji, ali u drugom njenom ogranku – onom za unutarnje tržište i usluge.
Njemačka
Ursula Von Der Leyen, 65-godišnja bivša njemačka ministrica obrane, nagrađena je za vođenje EU-a kroz burno razdoblje pandemije i rata s još jednim petogodišnjim mandatom na čelu izvršnog ogranka bloka, Europske komisije.
Grčka
Iz Grčke s pozicije guvernera Središnje Makedonije u EK stiže Apostolos Tzitzikostas.
Mađarska
Kao i Breton i Šuica, mađarski kandidat Olivér Várhelyi dolazi iz EK Odbora za susjedstvo i proširenje.
Irska
Michael McGrath je kandidat Irske, a dosad je obnašao dužnost irskog ministra za financije.
Latvija
Latvijski kandidat Valdis Dombrovskis dosad je bio izvršitelj dužnosti potpredsjednika EK-a za ekonomiju i izaslanika za trgovinu.
Litva
Andrius Kubilius iz Litve također se “prebacuje” iz zakonodavnog u izvršni ogranak EU-a i kao bivši član Europskog parlamenta postaje član EK-a.
Malta
Glenn Micallef je u lipnju u matičnoj Malti, odstupio s pozicije šefa stožera malteškog premijera Roberta Abela.
Nizozemska
Dosada obnašajući poziciju europskog izaslanika za klimatsko djelovanje, nizozemski kandidat za Komisiju je Wopke Hoekstra.
Poljska
Poljska je nominirala Piotra Serafina. Dosad je obnašao dužnost poljskog ambasadora za Europsku uniju.
Slovačka
Slovački nominirani kandidat je Maroš Šefčovič, potpredsjednik EK-a za Europski zeleni plan i potpredsjednik za međuinstitucionalne odnose.
Slovenija
Odvjetnik i bivši predsjednik Slovenskog revizorskog suda, Tomaž Vesel, slovenski je nominirani kandidat za članstvo u Komisiji.
Španjolska
Iz Španjolske u stolice EK-a sjeda Teresa Ribera, potpredsjednica Vlade i ministrica ekološke tranzicije.
Švedska
Jessika Roswall od 1. rujna postaje članica Europske komisije nakon što je dužnost obnašala kao švedska ministrica za EU.
Imena svojih kandidata još nisu objavile Belgija, Bugarska, Danska, Italija, Luksemburg, Portugal i Rumunjska.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!