Lješnjak i Granica otkrivaju što je Rusija radila proteklih godina? Poruka je jasna

Svijet 23. stu 202422:16 0 komentara

Ukrajina je izgubila više od 40 posto teritorija u ruskoj regiji Kursk, a uspjela ga je zauzeti u munjevitom napadu u kolovozu kada su ruske snage krenule u niz protunapada, rekao je visoki ukrajinski vojni izvor. Istodobno, ruski predsjednik najavljuje da će nastaviti koristiti hipersoničnu raketu Orešnik.

Rusija će nastaviti testirati Orješnik, balistički projektil koji je lansiran na Dnipro, najavljuje Vladimir Putin. Raketu izvorno projektiranu za nuklearne bojeve glave – testirat će na – ukrajinskim gradovima.

“Ovo je balistički projektil u nenuklearnoj hipersoničnoj izvedbi. Nastavit ćemo ove testove, uključujući u bojnim uvjetima, ovisno o situaciji i prirodi sigurnosnih prijetnji koje se stvaraju prema Rusiji. Posebice zato što imamo uskladištenu količinu takvih proizvoda, količinu takvih sustava spremnih za uporabu”, rekao je Putin.

Kršili sporazum?

Rusija bi mogla balističke projektile srednjeg dometa imati u većoj količini samo ako je godinama bila kršila sporazum o ograničenju takvog oružja. Orješnik, na hrvatskom Lješnjak, samo je još jedna varijanta već poznatog projektila Rubjež, na hrvatskom Granica. Umjesto karusela nuklearnih bojevih glava, može nositi i konvencionalne.

Ključno, Moskva je unaprijed izvijestila Washington o lansiranju tog projektila, što prema međunarodnim sporazumima moraju samo za interkontinentalne balističke projektile.

“Dodat ću i da ne postoje načini za suprotstavljanje takvom projektilu. Danas u svijetu ne postoji način njegovog presretanja”, ustvrdio je Putin.

Putin je slično govorio i o Kinžalima. No, sad govori istinu, jer brzina 11 maha u trenutku pada doista onemogućava bilo kakvu obranu oružjem koje Ukrajina posjeduje. A ono što je bitno – isto vrijedi i za EU i NATO-ove snage u Europi, kojoj je zapravo ova prijetnja zapravo i upućena.

U vojnom smislu – gromoglasan ćorak. No, u propagandno-političkom smislu, potiče histeriju koja odjekuje svjetskim medijima. Poruka je jasna – ovaj put poslali smo projektil s konvencionalnom glavom, sljedeći put može biti i nuklearna.

Putinov mamac

“Mislim da je u osnovi htio eskalirati kako bi de-eskalirao. No tek treba vidjeti hoće li takva vrsta ruske logike djelovati u slučaju rata protiv Ukrajine”, smatra Alexander Graef, stručnjak za naoružanje iz Instituta za istraživanje mira u Hamburgu.

Što ne znači da Zapad mora zagristi na Putinov mamac. “U stvarnost, kako će se to odviti ovisi o tome kako će Zapad odgovoriti na Putinove prijetnje. De-eskalacija, kao i uvijek, bila bi najopasniji mogući odgovor jer bi to Rusiji još jednom pokazalo da takve prijetnje djeluju i ohrabriti nove prijetnje u budućnosti”, tvrdi Keir Giles, stručnjak za Rusiju u Chatham House,

Mađarski premijer Viktor Orban ponovno Putinov glasnogovornik, onaj koji s megafonom prenosi Putinovu prijeteću “poruku koja se ne može odbiti”. “Kad Rusi kažu nešto na tu temu, onda bi ih trebalo shvatiti točno onako kako oni govore”, kaže Orban.

No, nisu spremni zagristi udicu tako kao Orban. “Igranje strahom je recept koji je Putin već koristio prije 24. veljače i mi smo počinili veliku grešku što smo to podcijenili. Nakon 1000 dana naučili smo da je najbolja zaštita našem europskom miru ta da podržavamo Ukrajinu u njezinoj samoobrani sve dok Putin ne zaustavi ovaj strašni rat”, smatra Annalena Baerbock, njemačka ministrica vanjskih poslova.

“Definitivno da upotreba raketa koje su tipično projektirane za nuklearnu trijadu predstavlja eskalacijski korak i pokušaj ruskog diktatora da preplaši stanovništvo Ukrajine i Europe. Ne bismo smjeli kleknuti pred tim”, mišljenja je i češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavsky.

“Nove prijetnje pokazuju da je Rusija i samo Rusija zainteresirana za nastavak rata i njegovo širenje. Svijet mora odlučno reagirati na takve prijetnje, na nuklearnu ucjenu i rusko uvlačenje stranih vojnih snaga u ovu ilegalnu agresiju”, navodi njihov ukrajinski kolega, Andrij Sibiha.

“Rat ulazi u presudnu fazu”

Naravno, bio to samo još jedan u nizu nuklearnih blefova ili ne, svaku takvu prijetnju treba ozbiljno shvatiti. Jer kad je nuklearno oružje u pitanju, i blef je ravan terorizmu.

“Rat na istoku ulazi u presudnu fazu. Svi to znamo, svi znamo da se približava nepoznato. Nitko od nas ne zna kako će završiti ovaj konflikt, sve što znamo je da u ovom trenutku poprima vrlo dramatične dimenzije”, tvrdi poljski premijer Donald Tusk.

Jedna od poznatih nepoznanica je svakako Donald Trump, kojeg je na Floridi danas pohodio glavni tajnik NATO-a. Trump ni sam u ovom trenutku ne zna koliko su njegove ideje o brzom svršetku rata stvarnost, a koliko samo iluzija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!