Trumpov tim prezrivo je gledao na FBI-eve provjere mjesecima. To je logičan nastavak trenda s obzirom na već dobropoznato i neskriveno nepovjerenje koje Trumpovi simpatizeri gaje prema Agenciji. Ono je nastalo još tijekom istrage zbog sumnje ruskog utjecaja na američke izbore koji su osigurali Trumpov prvi mandat.
Trumpov tranzicijski tim očekuje da će Trump svim imenovanim članovima kabineta dati sigurnosno zeleno svjetlo. Jedina prepreka će, čini se, biti sigurnosne FBI-eve provjere, no one će se provoditi tek nakon što započnu s radom na pozicijama na koje su postavljeni, kažu izvori za Guardian.
Nepovjerenje prema Agenciji
Ovaj potez potvrđuje sumnje da će Trumpov tim izbjeći provjeru FBI-a, ali zato možda neće dobiti pristup ni najviše klasificiranoj dozvoli sve dok Trump ne položi prisegu na inauguraciji 20. siječnja nakon čega se očekuje da će jednostrano odobriti sveobuhvatne sigurnosne provjere cijeloj administraciji.
Trumpov tim prezrivo je gledao na FBI-eve provjere mjesecima. To je logičan nastavak s obzirom na već dobropoznato i neskriveno nepovjerenje koje gaje prema Agenciji. Ono je nastalo tijekom istrage zbog sumnje ruskog utjecaja na američke izbore 2016.
No odgađanje sigurnosnih provjera moglo bi sa sobom donijeti i benefite za ugled Trumpovog tima ukoliko novoimenovanim članovima kabineta naknadno iskopaju kontroverze prilikom istraživanja njihovih prošlosti, što bi moglo poremetiti njihov proces potvrđivanja u Senatu, ili ukoliko će se morati boriti s dobivanjem sigurnosnih dozvola jednom kad stignu u Bijelu kuću.
U postupak za dobivanje dopuštenja tijekom okupljanja prve Trumpove administracije bio je uključen ured za sigurnost osoblja Bijele kuće koji se oslanjao na provjeru FBI-a kako bi odlučio hoće li ga odobriti. Sigurnosne provjere su prvenstveno tragale za crvenim zastavama koje bi mogle ukazivati na to da se kandidatima ne bi moglo vjerovati; a što je opasno jer ih to čini ranjivima na agende političkih protivnika.
Prijelazna dozvola
Ako inicijalne provjere ne razotkriju ništa sporno, oni koji su na meti i stražitelja dobivaju prijelaznu dozvolu dok se paralelno odvijaju dublje istrage kojima se može osigurati i stalna dozvola. Trenutačni Trumpov plan čini se, pokušava zaobići tu inicijalnu fazu i prijelaznu provjeru.
“Administracija Trumpa i Vancea nastavlja konstruktivno surađivati s administracijom Trumpa i Harris u pogledu svih dogovora koji spadaju u Predsjednički tranzicijski akt. Obavijestit ćemo vas dodatno jednom kad dođemo do odluke”, kazao je u izjavi Trumpov glasnogovornik Brian Hughes.
Trumpov tim je na taj proces dugo gledao sa skepsom, tvrdeći da je besmisleno da vladini dužnosnici imaju mogućnost preporučiti davanje sigurnosnih dopuštenja s obzirom da Trump ima moć, kao predsjednik, u konačnici dati dopuštenja kome god poželi.
Sam Trump je opetovano tvrdio da je FBI dio “duboke države”, ujedinjene s ciljem potkopavanja njegove agende.
Kushner, Epshteyn, Gorka…
Tijekom prvog mandata, više savjetnika suočilo se s preprekama u dobivanju najviših sigurnosnih dopuštenja pa tako i sam Trumpov zet Jared Kushner, savjetnik Boris Epshteyn i kontroverzni savjetnik za nacionalnu sigurnost Sebastian Gorka.
Kushner koji je djelovao u više uloga tijekom prve administracije i bio uključen u kreiranje bliskoistočnog mirovnog plana, dopuštenje je dobio tek nakon što je Trump osobno intervenirao i naredio ga, kako piše u dokumentu tadašnjeg šefa kabineta, Johna Kellya.
U slučaju Jareda Kushnera, dužnosnici ureda za sigurnost osoblja Bijele kuće bili su podijeljeni oko toga hoće li dati najvišu dozvolu.
Ignorirao savjetnika još 2018.
2018., nakon što se problem otegnuo na više od godinu dana, savjetnik Don McGahn je bio taj koji je predložio Trumpu da je Kushneru dozvolu – uskrati. No Trump je Kellyu naredio da ignorira savjet i da unatoč njemu da dozvolu Kushneru.
Detalji bojazni oko Kushnera nisu poznati, iako se tada pisalo da se navodno radi o Kushnerovim poslovnih kontaktima sa Izraelom, Rusijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
U 2019., menadžer Ureda za sigurnost osoblja rekao je odboru Predstavničkog doma da je 25 ljudi, uključujući dva visoka Trumpova dužnosnika Bijele kuće, odbijeno od strane karijernih zaposlenika zbog “problema diskvalifikacije”. New York Times je izvijestio da je Kushner izgleda bio među tom skupinom.
Gorka nosio pištolj na aerodromu
Epshteyn je napustio Trumpovu Bijelu kuću prije nego što je dobio trajno odobrenje. Dok je Trumpov tim rekao da je njegova situacija “riješena”, ostaje nejasno kakvo je bilo rješenje njegove provjere prošlosti. Epshteyn je predložen za višu ulogu u novoj administraciji.
Gorka na kraju nije uspio dobiti odobrenje Vijeća za nacionalnu sigurnost kao član prve Trumpove administracije 2017., nakon što je optužen za nošenje pištolja u nacionalnoj zračnoj luci Ronald Reagan u Washingtonu, navodi AP. Gorka je u petak imenovan za zamjenika pomoćnika predsjednika i višeg direktora za borbu protiv terorizma.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!