Trumpov pristaša priznao da su mu Rusi platili da objavi lažni video

Svijet 05. stu 202408:59 1 komentar
Kampanja Donalda Trumpa
CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Američki influencer je na društvenim mrežama rekao da je dobio 100 dolara od ruskog propagandista kako bi objavio lažni video u kojem Haićani tvrde da mogu glasati na američkim predsjedničkim izborima. Taj iznos bio je samo jedna od nekoliko uplata koje je primio od registriranog ruskog agenta za objave na društvenim mrežama uoči izbora.

Pristaša Donalda Trumpa i influencer, koji koristi nadimak AlphaFox78 na platformi X, je Amerikanac i živi u Massachusettsu, otkrio je CNN. Pristao je razgovarati s novinarima tog medija o ovom slučaju pod uvjetom anonimnosti.

Naime, prvi je objavio sada razotkriveni video koji je navodno prikazivao haićanskog imigranta kako tvrdi da će glasati najmanje dvaput u Georgiji za potpredsjednicu Kamalu Harris.

Državni tajnik Georgije rekao je da je sve u tom videu lažno, od glumaca do identifikacijskih kartica te da su ga proizveli i distribuirali Rusi. U telefonskim i tekstualnim intervjuima za CNN kroz nekoliko dana, osoba iza korisničkog računa, koja ima više od 650.000 pratitelja na X-u, tvrdi da je objavila video bez provjere činjenica navedenih u njemu.

“Nemam pojma odakle dolazi ili išta slično – ja sam samo osoba koja ga je podijelila”, rekao je i dodao:

“Čovjek mi se predstavio kao Simeon Boikov, ruski propagandist i podcaster poznat u online prostoru kao AussieCossack, pa ponudio 100 dolara za objavu videa, što sam prihvatio. Učinio je to više puta.”

Dokumenti koje je CNN pregledao pokazuju da je Boikov registrirani strani agent za Rusiju s prebivalištem u Australiji, gdje radi za ruske državne medije, pišući i objavljujući sadržaj na engleskom i ruskom jeziku.

Boikov, kojem je nedavno dodijeljeno rusko državljanstvo i koji traži azil u ruskom konzulatu u Sydneyu, ima povijest objavljivanja proruskih dezinformacija. Prethodna CNN-ova istraga otkriva da je Boikov imao ulogu u ruskim kampanjama širenja dezinformacija, uključujući one usmjerene na američke predsjedničke izbore 2024.

Međutim, njegova točna uloga i položaj unutar mreže dezinformacija ostaju nejasni.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare