Trumpova kampanja pomalo je – trula: Evo i zašto

Svijet 14. kol 202421:33 0 komentara
Trumpova kampanja pomalo je - trula: Evo i zašto
Getty Images via AFP

Kako piše Le Monde, kampanja republikanskog kandidata Donalda Trumpa zapela je jer se temelji na sličnim obećanjima kao i ona 2016. U međuvremenu neka od obećanja pokazala su se - neostvarivim. Kao drugo, Trump se tada kojoj se isprofilirao kao prije svega radikalno nova, antisistemska opcija kojoj je u cilju prodrmati ustaljeni status quo američke politike i, shodno tome, "isušiti močvaru" etabliranih aktera koji ga omogućavaju.

Prije mjesec dana, 13. srpnja, Trump je čudom preživio pokušaj atentata u Butleru, Pennyslvaniji gotovo – netaknut.

Taj pokušaj ubojstva još jednog u nizu (kandidata za) američkog predsjednika, Trump je odigrao u svoju korist – spektakularnom i “iskuliranom” reakcijom. Njegova pobjednička šaka u zraku obišla je svijet i dala mu ogroman vjetar u leđa s obzirom da mu je upravo ona priskrbila simpatije velikog dijela američkog stanovništva, čak i onog van njegovog ciljanog biračkog tijela.

Propuštena prilika

Taj mu je pokušaj također pružio priliku za promjenom perspektive američkog naroda, odnosno priliku da progovori protiv političkog nasilja koje, kako piše Monde, često počinje verbalnim nasiljem.

Tu priliku Trump ipak – nije zgrabio. Naglo odustajanje Joea Bidena i dolazak Kamale Harris pod reflektore demokratske kampanje (čiji je uspjeh vidljiv u broju donacija, posebice od dolaska Tima Walza u priču), obnovio je nadu američkih birača za nečim drugačijim i među njih unio jedan svježi duh.

Naglim turbulencijama u predsjedničkoj kampanji sa strane demokrata, izbjeglo se ponavljanje 2020. kada je kampanja bila borba dvaju najstarijih kandidata u povijesti SAD-a uopće.

Destabilizirani Trump vratio se svojim najgorim navikama – vrijeđanju protivnika sad i pomalo lijenim nadimcima (Kamabla), daljnjim širenjem sve apsurdnijih teorija zavjera kojima želi spriječiti entuzijazam koji se pojavio u demokratskom taboru, a kojeg dokazuju sve posjećeniji demokratski skupovi.

Konzervativni mediji, think-tankovi…

Više nego ikad Trump odaje dojam da je njegov imidž “antisistemskog” i “antiestablishment” kandidata – jedini smjer u kojem je sposoban voditi kampanju. 2016. je još bio “novi čovjek” bez tereta političke prošlosti koji se vrlo spretno poigravao sa sve većim otporom koji je narod osjećao spram američkih elita i imigranata.

Republikanska stranka mu je potpuno posvećena – i vjerna, baš poput konzervativnih medija poput Fox Newsa. Upravo se na tom kanalu 10. rujna, po Trumpovom odabiru održava prva debata Trumpa i Harris. Ima bezuvjetnu podršku konzervativnih think-tankova, među kojima je i Heritage Foundation, koja je toliko izražena da je i on sam, iako inače neapologetičan oko svog radikalizma, bio primoran odmaknuti od radikalnog programa koji se stvara “u njegovo ime.”

Uživa i potporu najbogatijeg čovjeka na planetu – Elona Musk, samoprozvanog branitelja slobode koja prestaje samo tamo gdje počinju – financijski interesi. Utjecajni vlasnik moćnog X-a, pod sve je većom kritikom korisnika mreže i šire javnosti jer daje potpunu slobodu desnim radikalima za širenje govora mržnje. Potvrda njihove duboke suradnje, od koje obojice imaju presudnu korist, najbolje je ilustrirao razgovor Muska i Trumpa 12. kolovoza.

Antisistemski kandidat postao – sistemski

Tako je antisistemski kandidat nedvosmisleno postao – kandidat sistema koji navija na njega iz pozadine. Ovo komplicira Trumpovu strategiju koja mu je omogućila da privuče bivše demokratske glasače u 2016. godini. Igrao je na kartu protekcionizma, koji je u međuvremenu postao adut – demokrata, prenosi Le Monde.

Njegova obećanja u tom segmentu bili su odgovor na divljajuću inflaciju na uštrb egzistencijalno najranjivijih skupina. Obećane porezne reforme još su jednom išle u korist najbogatijih, a dodatni rezovi bi socijalne programe stavili u veliku opasnost.

Što se tiče obećanja masovnih deportacija nedokumentiranih migranata, prosječni američki birač se 2024. legitimno može zapitati bi li ono imalo istu sudbinu kao ono iz 2016. kojim se republikanske glasače uvjeravalo da će Meksiko nekako uspjeti natjerati za izgradnju vlastitog zida na svojoj granici s SAD-om.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!