Tuniški predsjednik Kais Saied, koji je uz pomoć vojske smijenio premijera i suspendirao parlament, objavio je u ponedjeljak da preuzima ministarstvo obrane i pravosuđa, produbljujući političku krizu koja se po Bruxellesu može prevladati tako da svi akteri poštuju ustav i izbjegavaju nasilje.
Tunis se u ponedjeljak suočio s najvećom krizom u desetljeću demokracije nakon što je Saied u nedjelju smijenio šefa vlade Hichama Mechichija i zamrznuo rad parlamenta, a što su njegovi protivnici, uključujući islamiste, nazvali pučemkojem se treba usprotiviti na ulici.
To je učinio dan nakon prosvjeda protiv vlade i najveće stranke u parlamentu, umjerene islamističke Ennahde, nakon porasta slučajeva covida-19 i rastućeg bijesa zbog kronične političke disfunkcije i ekonomske nestabilnosti.
Iz Bruxellesa je na događaje u Tunisu reagirala Europska komisija pozivajući na poštivanje demokracije.
“Pozivamo sve tuniske aktere da poštuju ustav, svoje institucije i vladavinu prava. Također apeliramo da ostanu mirni i ne pribjegavaju nasilju kako bi se sačuvala stabilnost zemlje”, rekla je u ponedjeljak glasnogovornica Europske komisije, prenosi agencija Reuters.
Zatvoren ured tv Al-Jazeere
Francuska agencija u međuvremenu javlja da je policija zatvorila ured televizije Al-Jazeere i istjerala troje novinara.
Država Katar, vlasnik televizije smatra se bliskom Ennahdhi, većinskom bloku u parlamentu koji vodi predsjednik parlamenta Rached Ghannouchi.
Svi su novinari napustili sjedište Al Jazeere, a ključevi su oduzeti, rekao je šef ureda te televizije Haji.
“To što se događa je jako opasno, prijeti se medijskim slobodama. Danas Al Jazeera, sutra drugi medij”, dodao je.
Ministarstvo unutarnjih poslova nije bilo dostupno za komentar agenciji France presse.
Od pada autokratskog režima predsjednika Zinea el Abidinea Ben Alija 2011., Tunis je uživao znatne medijske slobode, što se smatra dostignućem revolucije.
No, Saiedov čin predstavlja veliki izazov Tunisu nakon revolucije koja je potaknula Arapsko proljeće i protjerala autokraciju u korist demokratske vladavine, koja zemlji nije donijela pošteno upravljanje i napredak.
U satima nakon Saiedovog priopćenja, gomile ljudi okupile su se u Tunisu i drugim gradovima, slaveći i plešući dok je vojska blokirala parlament i državne televizijske stanice.
Njima su se suprotstavili deseci pristaša Ennahde blizu zgrade parlamenta, razmjenjujući uvrede, dok ih je policija držala razdvojenima, pokazale su televizijske snimke.
Saied, politički neovisan, predsjednički mandat je preuzeo 2019. nakon što je u kampanji govorio da će biti pošast za korumpirane, nesposobne elite, a sada odbacuje optužbe da je počinio puč.
Rekao je da je djelovao prema članku 80. ustava reagirajući na ekonomsku i političku paralizu koja Tunis muči godinama.
Međutim, prema ustavu iz 2014. u sporovima između ogranaka vlasti odlučuje poseban sud koji nikada nije osnovan zbog višegodišnjih razmirica u vezi s izborom sudaca.
Saied i parlament izabrani su na odvojenim izborima 2019., a bivši premijer Mechichi preuzeo je dužnost prošlog ljeta.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare