Turski parlament odobrio je nacrt zakona koji predviđa mogućnost ubijanja bolesnih i opasnih pasa lutalica. Dio oporbenih stranaka oštro se protivi zakonskom prijedlogu. Tvrde da životinje tretira kao "životinje koje treba riješiti" umjesto da se fokusira na poboljšanje životnih uvjeta pasa i prava životinja.
Sporeni članak dio je prijedloga zakona o dobrobiti životinja. Sabor još raspravlja o ostalim člancima zakona, a glasovanje o njima očekuje se u narednim danima.
Tijekom rasprave o tom članku u nadležnom saborskom odboru zastupnici su iz prijedloga zakona izbrisali pojam eutanazije, no Vlada ga je potom vratila. Vlada tvrdi da je ovakav zakon neophodan jer bi trebao spriječiti pse lutalice da napadaju ljude i suzbiti širenje bjesnoće, prenosi francuska novinska agencija AFP.
Članak predviđa i masovno hvatanje pasa lutalica, koji bi se mogli smjestiti u skloništa i dati na udomljavanje. Kritičari zakonskog članka iz redova oporbe i aktivističkih organizacija ističu da se država ne bi trebala i ne može oslanjati na prihvatilišta i mogućnosti posvajanja zbog ograničenih smještajnih kapaciteta u prihvatilištima. Prema nekim procjenama u Turskoj živi četiri milijuna pasa lutalica.
Usvajanje kontroverznog članka o eutanaziji pasa lutalica izazvalo je i prosvjede boraca za prava životinja. Oporbeni zastupnici u nedjelju su na početku saborske rasprave o članku navukli bijele rukavice s umjetnom krvlju u znak prosvjeda protiv članka. Aktivisti zagovaraju kampanju sterilizacije umjesto masovnog ubijanja pasa, navodi AFP.
Prije nego što je zakon razmatran u parlamentu, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je da su psi lutalice u Turskoj “problem s kojim se ne susreće nijedna druga civilizirana zemlja”. Erdogan je zakonski članak obrazložio i željom za sigurnijim ulicama.
Oporbena Republikanska stranka, iz koje dolaze gradonačelnici najvećih turskih gradova, najavila je da se njezini gradonačelnici neće pridržavati zakonskog članka. Vlada je gradonačelnicima koji se ne budu pridržavali tog članka zaprijetila kaznenim progonom.
Psi lutalice prilično su kontroverzna tema u Turskoj, jer je kolektivno sjećanje na takozvani “masakr pasa” na otoku Hayirsizada još uvijek živo, navodi AFP. Godine 1910. tadašnje osmanske vlasti u Istanbulu uhvatile su više od 60 tisuća pasa lutalica i brodom ih prevezle na stjenoviti otok Hayirsizada, jedan od Prinčevih otoka uz azijsku obalu Istanbula. Svi psi lutalice uginuli su zbog nedostatka hrane. Nekoliko mjeseci kasnije bosporski tjesnac zatresao je snažan potres, što je, prema narodnom vjerovanju, bila “božja kazna za pokolj pasa”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!