Suđenje čelniku bosanskih Srba Miloradu Dodiku, koji je optužen za nepoštovanje odluka visokog predstavnika za BiH, nastavlja se u srijedu na Sudu BiH, a jedan od njegovih najbližih suradnika u utorak je pozvao Dodika da ne dolazi u Sarajevo "iz sigurnosnih razloga".
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, kojega je na tu dužnost postavio Dodik, u objavi na Instagramu napisao je kako misli da se njegov stranački šef ne bi trebao pojavljivati na sudskim ročištima jer mu je navodno u Sarajevu sigurnost ugrožena.
“Ne treba biti ekspert u ovoj oblasti da bi se razumjelo kako je njegova sigurnost ugrožena pojavljivanjem u Sudu BiH. Smatram da se Dodik ne treba pojavljivati u Sarajevu, prvenstveno zbog kontinuiranih prijetnji, pritisaka, ucjena, te nevjerojatne količine govora mržnje i verbalnog nasilja na društvenim mrežama”, napisao je Košarac, koji je i sam poznat po tome što se, kao i Dodik, ne suzdržava teških riječi i uvreda na račun političkih neistomišljenika.
Košarac je uz to ocijenio kako je Dodikova sigurnost dodatno ugrožena “zbivanjima na globalnoj razini”, no nije objasnio na što misli.
Još jedna Dodikova suradnica, zastupnica njegovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Sanja Vulić, ranije je tvrdila kako se na njenog šefa priprema atentat u Sarajevu, a dokaz za to našla je u činjenici da je u okolici pravosudnog kompleksa u kojemu je smješten Sud BiH u veljači posječeno nekoliko stabala.
U Zastupničkom je domu čak postavila pitanje tko je donio tu odluku, a dobila je i odgovor kako su stabla bila oštećena snježnim padalinama pa je bilo nužno posjeći ih.
Vulić, koja je tijekom jednog od ranijih ročišta na suđenju Dodiku javno pred kamerama prostački psovala pripadnike sudske policije i američkog veleposlanika u BiH Michaela Murphyja, tvrdila je kako sječa stabala znači pripremu terena za snajperiste koji bi trebali pucati na njenog šefa.
Dodik i direktor Službenog glasnika RS Miloš Lukić optuženi su jer su omogućili da se u toj glasniku objave dva zakona koje je donio parlament RS, a koje je poništio visoki predstavnik Christian Schmidt.
Neprovođenje odluka visokog predstavnika u BiH je kazneno djelo za koje se može dobiti od šest mjeseci do pet godina zatvora, a osuđujuća presuda znači i automatsku zabranu obnašanja političkih dužnosti, što bi u Dodikovu slučaju značilo smjenu s pozicije predsjednika RS.
Suđenje Dodiku i Lukiću počelo je u studenom 2023., a na ročištu zakazanom za srijedu njihova bi obrana trebala početi izvoditi svoje dokaze. Dodikovi i Lukićevi odvjetnici tražili su da svjedoči i visoki predstavnik Schmidt, no sutkinja Sena Uzunović taj je zahtjev odbila.
Odvjetnicima je dopušteno da kao svjedoke dovedu Dodikove suradnice, predsjednicu Vijeća naroda RS Srebrenku Golić i šeficu njegova ureda Jelenu Pajić Baštinac.
Njih dvije, kao i Dodik, pod američkim su sankcijama zbog opstrukcije Daytonskog sporazuma.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare