Ukrajina je danas gađala mete u Rusiji koristeći desetine dronova i raketa u napadu koji je nanio ozbiljnu štetu velikoj rafineriji nafte i pokušao probiti kopnene granice najveće svjetske nuklearne sile uz naoružane grupe, navodi Reuters.
Rusija i Ukrajina su koristile bespilotne letjelice za napad na kritičnu infrastrukturu, vojne instalacije i koncentraciju trupa tijekom rata, a Kijev je posljednjih mjeseci pogodio ruske rafinerije i energetske objekte.
Rusija je priopćila da su ukrajinske grupe pokušale prijeći rusku granicu u najmanje sedam napada koje su ruske snage odbile. Ukrajinske grupe su, međutim, navele da su probile granicu, što je Rusija demantirala.
U jednom od najvećih ukrajinskih napada dronovima na Rusiju do sada, Moskva je priopćila da je oborila 25 ukrajinskih dronova iznad regije uključujući Moskvu, Lenjingrad, Belgorod, Kursk, Brjansk, Tulu i Orel. Napadi dronovima nastavili su se tijekom dana, priopćilo je ministarstvo obrane.
Ruski službenici izvijestili su o napadima na energetske objekte, uključujući požar u Lukoilovoj rafineriji NORSI i uništenje bespilotne letjelice na periferiji grada Kirishi, gdje se nalazi druga najveća ruska rafinerija nafte.
Gleb Nikitin, guverner regije Nižnji Novgorod, objavio je sliku vatrogasnog vozila pored rafinerije NORSI i rekao da hitne službe rade na gašenju požara.
“Objekt kompleksa goriva i energije napadnut je bespilotnim letjelicama“, naveo je Nikitin na Telegramu.
Izvori iz industrije rekli su Reutersu pod uvjetom anonimnosti da je glavna jedinica za destilaciju sirove nafte (AVT-6) u NORSI-ju oštećena u napadu, što znači da je najmanje polovina proizvodnje u rafineriji zaustavljena. Lukoil je odbio da komentirati.
NORSI prerađuje oko 15,8 milijuna tona ruske sirove nafte godišnje, ili 5,8% ukupne prerađene sirove nafte, prema industrijskim izvorima.
Također prerađuje oko 4,9 milijuna tona benzina, 11% ukupnog ruskog goriva, 6,4% dizel goriva, 5,6% mazuta i 7,4% avionskog goriva u zemlji, prema izvorima iz industrije.
Napadi na energetska postrojenja Rusije
Kako navodi Reuters, napad na ruska naftna postrojenja predstavlja problem za ruskog predsjednika Vladimira Putina dok se suočava sa Zapadom zbog Ukrajine s obzirom na osjetljive cijene na domaćem tržištu benzina uoči predsjedničkih izbora 15.-17. ožujka.
Rusija je 1. ožujka uvela šestomjesečnu zabranu izvoza benzina.
Uz Iran, Saudijsku Arabiju i SAD, Rusija ima ogromne rezerve energije. Kako navodi Reuters, otkako je nafta otkrivena u zapadnom Sibiru 1960-ih, Rusija se često oslanjala na zapadnu tehnologiju za eksploataciju i preradu svoje sirove nafte.
Kremlj je naveo da ruska vojska čini sve što je potrebno i da će se ono što naziva svojom vojnom operacijom u Ukrajini nastaviti.
Rusija kaže da je od početka rata uništila više od 15.000 ukrajinskih dronova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!