"Nakon Ukrajine, slijedi Čečenija", rekao je za Politico čečenski zapovjednik koji se bori na strani Kijeva.
Čečeni se u Ukrajini bore kako bi nadoknadili oko dva stoljeća ruskog ugnjetavanja njihove domovine – od deportacije stanovništva od strane Josifa Staljina 1940-ih, preko Borisa Jeljcina koji je sravnio sa zemljom njihovu prijestolnicu Grozni do sadašnje, brutalne vladavine moskovskog satrapa u Čečeniji, Ramzana Kadirova.
“Umorni smo od Rusije”, dodaje 45-godišnji zapovjednik u razgovoru za Politico.
“Rusija je kao pijani susjed. Jednog dana dođe u tvoj dom i želi ga spaliti. Uhvatiš ga, a on pobjegne. Drugi dan se vrati trijezan i moli za oprost. I onda se opet vrati pijan s pištoljem i ubije ti ženu i djecu”, govori dalje.
“Ovo je Treći čečenski rat i ovaj put ćemo mi pobijediti”, uvjeren je drugi čečenski vojnik.
Između 150 i 200 čečenskih vojnika volontera bori se na strani Ukrajine. Čečeni su trenutno najviše angažirani u Bahmutu u kojem mjesecima traju krvave bitke koje su rezultirale velikim brojem žrtava na obje strane. Ovaj čečenski zapovjednik bitku za Bahmut usporedio s onom bitkom za Verdun iz Prvog svjetskog rata.
“To je čisti pakao”, opisuje stanje u Bahmutu.
Neki Čečeni bore se na strani Rusije, a procjenjuje se da se od početka invazije oko 12.000 njih borilo na strani ruskog predsjednika Vladimira Putina.
“Rusija će se raspasti nakon poraza”
Čečnski zapovjednik i vojnik s kojima je razgovarao Politico tvrde da se bore za Čečeniju i vjeruju da će poraz Rusije u Ukrajini neizbježno dovesti do oružanog ustanka u njihovoj domovini na Sjevernom Kavkazu, ali i diljem svijeta.
“Prije ili kasnije, svi ćemo biti slobodni”, poručuje zapovjednik. “Vjerujte mi, kad Rusija izgubi rat protiv Ukrajine, neće moći postojati kao država. Raspast će se.”
Osvrnuo se i na “Kadirovce”, čečenske vojnike koji se bore na strani Moskve, navodći da mu se gade zločini koje čine po Ukrajini. Upravo te borce Moskva koristi za svoju propagandu.
Budući da Čečeni imaju slabe odnose sa stranim volonterima koji se bore u Ukrajini te s obzirom na to da nisu dio internacionalne legije, oni nisu plaćeni od strane ukrajinske vlade i moraju se sami snalaziti za opremu. Zašto ih se tretira drugačije, ukrajinski službenici nisu u potpunosti objasniliji, no moguće je da je posrijedi legalni problem budući da su oni tehnički ruski građani.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare