Viša UN-ova dužnosnica u petak je upozorila da je "rizik od zvjerskih zločina u Etiopiji i dalje visok i da će se vjerojatno pogoršati" ako zemlja hitno ne počne obračunavati se s etničkim nasiljem, govorom mržnje i vjerskim napetostima.
Posebna savjetnica UN-a za prevenciju genocida, Alice Wairimu Nderitu, rekla je da je primila izvješća o ozbiljnom kršenju ljudskih prava i zlouporabi sukobljenih strana i njihovih saveznika u etiopskoj sjevernoj regiji Tigraj.
“To uključuje izvansudska ubojstva, seksualno nasilje, pljačkanje posjeda, masovna smaknuća i otežan humanitarni pristup”, rekla je Nderitu u priopćenju, dodavši da je također primila “uznemirujuća izvješća o napadima na civile zbog njihove religijske ili etničke pripadnosti” u drugim dijelovima zemlje.
Etiopski premijer Abiy Ahmed naredio je zračne napade i kopnenu ofenzivu protiv bivše vladajuće stranke na tlu Tigraja – Narodni oslobodilački front Tigraja (TPLF) – pošto su 4. studenoga regionalne snage napale savezne vojne baze u toj regiji.
TPLF se povukao iz regionalnog glavnog grada, Mekellea, i većih gradova, no borbe niskog intenziteta nastavile su se. Obje strane niječu da su njihove snage počinile zvjerstva te jedna drugu krive za ubojstva civila.
U regiji u kojoj živi više od 5 milijuna stanovnika, vjeruje se da su umrle tisuće ljudi te da je od početka borbi od svojih domova pobjeglo 950 tisuća ljudi.
Šef UN-a za pomoć, Mark Lowcock, upozorio je UN-ovo Vijeće sigurnosti u srijedu da bi sukob u Tigraju mogao izazvati širu destabilizaciju u zemlji te da bi se grozna humanitarna situacija na sjeveru mogla pogoršati.
UN-ov glasnogovornik Stephane Dujarric rekao je u petak da su UN i grupe za pomoć već poslale 80 humanitarnih radnika u glavni grad Etiopije, Addis Ababu, koji čekaju duže od mjesec dana za vladino odobrenje da otputuju u Tigraj.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!