Unatoč sankcijama u Rusiji završile milijarde dolara i eura

Svijet 12. kol 202414:07 0 komentara
Pixabay/ilustracija

Otkako su SAD i EU u ožujku 2022. zbog invazije na Ukrajinu zabranile izvoz svojih novčanica u Rusiju, u tu je zemlju u međuvremenu pristiglo oko 2,3 milijarde dolara u novčanicama dolara i eura, pokazuju carinski podaci koje je Reuters dobio na uvid.

Po prvi put objavljeni podaci pokazuju da je Rusija uspjela zaobići sankcije koje blokiraju transfer gotovine i sugeriraju da su dolari i euri i dalje ostali korisna sredstva za trgovinu i putovanja, iako Moskva nastoji smanjiti svoju izloženost tim glavnim svjetskim valutama.

Carinski podaci pokazuju da je gotovina prebačena u Rusiju iz zemalja koje uključuju Ujedinjene Arapske Emirate i Tursku, koje nemaju ograničenja u poslovanju s Rusijom. Za više od polovine ukupnog broja novčanica u toj evidenciji nije navedena zemlja podrijetla.

Američka vlada u prosincu lani zaprijetila je kaznama financijskim institucijama koje pomažu Rusiji da zaobiđe sankcije i uvela sankcije tvrtkama iz trećih zemalja tijekom 2023. i 2024. godine.

Kineski juan je po popularnosti prestigao dolar i postao stranom valutom kojom se najviše trguje u Moskvi, iako i dalje postoje značajni problemi s plaćanjem. Dmitrij Polevoj iz Astra Asset Managementa u Rusiji smatra da mnogi Rusi još uvijek žele stranu valutu za putovanja u inozemstvo, kao i za manji uvoz te štednju. “Za pojedince je dolar još uvijek pouzdana valuta”, rekao je za Reuters.

Rusija je u 2022. dolar i euro označila kao “toksične” valute, jer su joj sveobuhvatne sankcije presjekle pristup globalnom financijskom sustavu, ometajući plaćanja i trgovinu. Oko 300 milijardi dolara deviznih rezervi Bank of Russia stoji zamrznuto u Europi.

Glasnogovornik Europske komisije rekao je da ne može komentirati pojedinačne slučajeve primjene sankcija. Također je naglasio da Europska unija surađuje s trećim zemljama kada sumnja da se sankcije zaobilaze.

Carinska evidencija pokriva samo razdoblje od ožujka 2022. do prosinca 2023. Reuters nije mogao pristupiti novijim podacima.

Ograničeni odljevi

Ruska središnja banka brzo je ograničila podizanje gotovine u stranoj valuti nakon invazije na Ukrajinu, u pokušaju da podrži oslabljenu rublju. Prema podacima, samo 98 milijuna dolara u novčanicama dolara i eura je napustilo Rusiju između veljače 2022. i kraja 2023. godine.

Nasuprot tome devizni su priljevi bili daleko veći. Najveći priljev strane valute prijavila je malo poznata tvrtka Aero-Trade, koja nudi usluge bescarinske kupovine u zračnim lukama i na letovima. U tom je razdoblju prijavila oko 1,5 milijardi dolara u računima. Aero-Trade je registrirao 73 pošiljke od po 20 milijuna dolara ili eura, a sve su stigle preko moskovske zračne luke Domodedovo, međunarodnom čvorištu u blizini sjedišta te tvrtke. Pošiljke su u carinskim deklaracijama opisane kao razmjena ili prihod od trgovine na brodu.

U većini slučajeva Aero-Trade je naveden samo kao subjekt koji priprema i podnosi carinsku dokumentaciju. Reuters nije mogao identificirati klijente Aero-Tradea, niti je mogao utvrditi izvor ili odredište gotovine. Vlasnik Aero-Tradea Artem Martynyuk rekao je Reutersu da sumnja u autentičnost carinskih zapisa. Odbio je dalje komentirati. Tvrtka je u izjavi navela da se “Aero-Trade ne bavi opskrbom Rusije čvrstom valutom”.

Prema carinskoj evidenciji, jednu pošiljku od 20 milijuna eura koju je obrađivao Aero-Trade, u veljači prošle godine uvezao je Yves Rocher Vostok, podružnica francuske kozmetičke grupe Yves Rocher koja pravlja desecima trgovina u Rusiji. U podacima nije navedena zemlja podrijetla ili naziv dobavljača.

Matična tvrtka u Francuskoj, grupa Rocher objavila je da ni grupa a niti Yves Rocher Vostok nikada nisu imali nikakve veze s Aero-Tradeom, niti su zatražili dotični prijenos. “Yves Rocher Vostok, kao i svi subjekti grupe Rocher, se pridržavaju zakona”, rekao je glasnogovornik grupe. “Grupa nikad nije pokušala i nikada neće pokušati zaobići sankcije na uvoz novčanica dolara i eura u Rusiju”, dodao je.

Zlato, oružje, bankarstvo

Više od četvrtine od 2,27 milijardi dolara u novčanicama uvezle su banke, većim dijelom kao plaćanje plemenitih metala, sudeći po carinskoj evidenciji i osobi upoznatoj s transakcijama.

Nekoliko ruskih banaka primilo je iz inozemstva između ožujka 2022. i prosinca 2023. gotovinu vrijednu 580 milijuna dolara i izvezlo približno jednake količine plemenitih metala. U mnogim slučajevima su pošiljke zlata ili srebra išle kompanijama koje su isporučivale novčanice, prema podacima.

Primjerice, ruski je zajmodavac Vitabank uvezao 64,8 milijuna dolara u novčanicama od turske kompanije za trgovinu zlatom Demas Kuyumculuk u 2022. i 2023. Tijekom istog razdoblja, Vitabank je izvezla 59,5 milijuna dolara u zlatu i srebru toj turskoj kompaniji.

Neimenovani izvor upoznat s Demasovim operacijama potvrdio je da je tvrtka sudjelovala u nizu transakcija gotovine za zlato koje su uključivale Vitabank i dva druga ruska zajmodavca između ožujka 2022. i rujna 2023. Naveo je da je isporuka novčanica iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u Rusiju bilo jedino rješenje koje je Demas pronašao za dovršetak dugoročnih ugovora potpisanih prije nego što su zapadne sankcije stupile na snagu s ruskim dobavljačima zlata, dok se još uvijek pridržava turskih i međunarodnih propisa koji se odnose na prekogranična plaćanja. U trećem tromjesečju prošle godine, nakon što su završeni svi predratni ugovori s ruskim tvrtkama, Demas je okončao dvosmjernu trgovinu, rekla je osoba.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

#related-news_1

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!