U Barceloni je u ponedjeljak održan sastanak ministara vanjskih poslova Unije za Mediteran nakon kojeg je ta organizacija sa 43 zemlje članice izrazila "duboku zabrinutost" zbog "strašne humanitarne katastrofe" u Pojasu Gaze i široj regiji.
“U svoja četiri desetljeća službe svjedočio sam nebrojenim krizama i sukobima koji su se odvijali, ali nikada se nisam susreo s tako dubokom tragedijom kao što je ona koja trenutno prijeti mediteranskoj regiji”, izjavio je Nasser Kamel, glavni tajnik Unije za Mediteran.
Pozvao je okupljene ministre na “hitnu akciju”.
Unija za Mediteran, osnovana 2008. sa sjedištem u Barceloni, bavi se dijalogom i suradnjom na Mediteranu.
Njeni projekti usmjereni su na unapređenje položaja žena i mladih, stvaranje radnih mjesta, olakšavanje trgovine i poticanje održivog urbanog razvoja, te zaštitu okoliša i suzbijanje klimatskih promjena.
No fokus godišnjeg foruma ministara vanjskih poslova bio je na situaciji na Bliskom istoku, napose Pojasu Gaze i Libanonu koji se nalaze pod napadima izraelske vojske.
“Zatražili smo, ponovo, hitni prekid vatre u Gazi, deeskalaciju nasilja, oslobađanje zatočenika i nesmetani ulazak humanitarne pomoći u Pojas Gaze”, izjavio je španjolski ministar vanjskih poslova Jose Manuel Albares. “Više nemam riječi kojima bih opisao tamošnju situaciju”, napomenuo je.
Albares je ponovio da je “jedino rješenje za dugotrajni mir” ono o dvije međunarodno priznate države, Izraelu i Palestini. Madrid je u tom pravcu ove godine priznao neovisnost Palestine u granicama iz 1967. godine.
Izrael je drugu godinu zaredom odbio prisustvovati na ministarskom sastanku Unije za Mediteran.
Visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell rekao je da “moramo učiniti sve da dođe do implemetacije” priznanja Palestine, a ne samo proglašenja.
Priznao je, međutim, da među 27 članica Europske unije nema jedinstvenog stava, a da neke i dalje naoružavaju Izrael.
“U Pojasu Gaze je trenutno dva milijuna izgladnjelih stanovnika, odnosno 90 posto populacije, a bolnice su razrušene. Ondje nema međunarodnih promatrača”, izjavio je Borrell osvrnuvši se na odluku Izraela da ne dopušta rad UN-ovih djelatnika i novinara u Gazi.
Jordanski ministar vanjskih poslova Ayman Safadi rekao je da “Izrael nastavlja činiti ratne zločine jer mu je međunarodna zajednica to dopustila”.
“Nekažnjavanje mu omogućuje da čini ratne zločine”, napomenuo je i dodao da se Izrael “ne pridržava povelja UN-a niti međunarodnih rezolucija”.
“Na sjeveru Pojasa Gaze ne dopušta ulazak medicinske i humanitarne pomoći, uništio je bolnicu, opkolio stanovnike, ubija djecu uključujući i dijete voditelja bolnice. Izrael provodi etničko čišćenje”, ustvrdio je Safadi.
Na pitanje novinara razmišlja li Europska unija o uvođenja sankcija Izraelu, Borrell je rekao da su Španjolska i Irska otvorile to pitanje, ali da “EU zasad nije ništa odgovorio”.
Safadi je rekao da su međunarodno pravo i njegovo provođenje “izgubili kredibilitet”.
Unijom za Mediteran zajednički supredsjedaju EU kao predstavnik sjevernog Mediterana i Jordan kao predstavnik južnog. Na konferenciji za medije su stoga bili Borrell i Safadi, te domaćini u Barceloni Albares i Kamel.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!