VIDEO / Nosač zrakoplova, nekoć dio sovjetske flote, zapalio se u Kini

Svijet 19. kol 202418:31 0 komentara
Otto Huang / X

Bivši sovjetski nosač zrakoplova izgorio je u plovnom putu u blizini Šangaja tijekom vikenda, što je posljednja prepreka za rastavljeni ratni brod od njegove pretvorbe u kinesku turističku atrakciju.

Postaje dio vojnog tematskog parka

Nosač Minsk, koji je zadnjih osam godina bio usidren u laguni blizu rijeke Yangtze u Nantongu, u pokrajini Jiangsu, zapalio se tijekom renoviranja nakon kojeg je trebao postati vojnog tematskog parka, izvijestio je u subotu državni Kineski nacionalni radio.

Požar je izbio u petak poslijepodne i ugašen je oko 24 sata kasnije, navodi se u izvješću.

Slike na društvenim mrežama pokazale su gust dim i veliki plamen kako gori na palubi nosača, a kasnije slike pokazuju veliku štetu na nadgrađu broda i pougljenjeni metal na boku ispod glavne palube.

“Nema žrtava, a uzrok nesreće je pod istragom”, navodi se u izvješću pozivajući se na lokalne vatrogasne dužnosnike.

Prema izvješću, Minsk je prije toga bio glavna atrakcija 16 godina u sada nepostojećem tematskom parku u južnoj Kini.

Nedavno započeti napori na renoviranju kako bi brod postao središtem drugog tematskog parka sada su upitni, dodaje se u izvješću, prenosi CNN.

“Šteta je što je požar učinio izglede ovog projekta punim previše neizvjesnosti”, rekao je dužnosnik kineskom nacionalnom radiju.

Jedan od četiri nosača klase Kijev

Nekada dio moćne sovjetske pacifičke flote, Minsk je bio drugi od četiri nosača zrakoplova klase Kijev koje je izgradio Sovjetski Savez između 1970. i 1987. godine.

S konvencionalnim pogonom i istisninom od oko 42.000 tona – manje od polovine nosača zrakoplova američke mornarice klase Nimitz na nuklearni pogon – brod od 896 stopa (273 metra) mogao je nositi desetak borbenih zrakoplova i jednak broj helikoptera.

Izgrađen u brodogradilištu u današnjoj Ukrajini i nazvan po današnjem glavnom gradu Bjelorusije, služio je u sovjetskoj pacifičkoj floti nakon puštanja u pogon 1978. do raspada Sovjetskog Saveza 1991., kada je postao vlasništvo ruske mornarice.

Rusija je povukla brod iz upotrebe 1993., prodavši ga i sestrinski brod, Novorossiysk, jednoj južnokorejskoj tvrtki za otpad.

Ekološke udruge ga nisu htjele u Kini

Dok je Novorossiysk rastavljen u južnokorejskoj luci Pohang, ekološke skupine protivile su se prisutnosti Minska u zemlji. Brod je zatim prodan kineskoj tvrtki, da bi na kraju bio prebačen developerima koji su ga učinili središnjim dijelom tematskog parka Minsk World u Shenzhenu, koji je otvoren 2000. godine.

Park je pretrpio financijske poteškoće i naposljetku je zatvoren 2016., a Minsk je preseljen na svoju sadašnju lokaciju u Nantongu.

Jedan od drugih sestrinskih brodova Minska, Kijev – nazvan po glavnom gradu Ukrajine – atrakcija je tematskog parka nosača zrakoplova Binhai u Tianjinu, na sjeveroistočnoj obali Kine.

Od četiri nosača klase Kijev koje su Sovjeti izgradili, samo posljednji, Baku, ostaje u službi. Prodan je u Indiju 2004., obnovljen i pušten u službu Indijske mornarice 2013. kao INS Vikramaditya i sada je vodeći brod ove službe.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!