Tajanstveni virus koji je nekoć bio ograničen na područje Amazonije prošao je kroz genetske promjene te se u opasnijoj verziji počeo širiti diljem Amerika. Donedavno je Oropouche virus, kojeg prenose komarci, bio relativno nepoznat i uglavnom ograničen na amazonski bazen u Južnoj Americi. Ali od kraja 2023. ova se infekcija počela širiti izvan svog uobičajenog područja.
Od 1. kolovoza ove godine je zabilježeno više od 8000 slučajeva takozvane “groznice ljenivaca”, s dva smrtna slučaja u Brazilu. Većina zaraza zabilježena je u Južnoj Americi, ali su se infekcije pojavile i u Sjedinjenim Državama te Europi, prenosi Index.
Zbog naglog porasta slučajeva je američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izdao zdravstveno upozorenje liječnicima u SAD-u. Prvi slučajevi virusa u Europi otkriveni su u lipnju i srpnju ove godine kod putnika koji su se zarazili tijekom boravka u Brazilu i na Kubi, piše BBC.
Panamerička zdravstvena organizacija je zbog virusa Oropouche izdala epidemiološki alarm i podigla razinu rizika za javno zdravlje na “visoku”. “Iako je bolest do sada imala blage simptome, potreban je pojačani nadzor zbog geografske rasprostranjenosti prijenosa i pojave težih slučajeva”, stoji u priopćenju agencije.
Što je Oropouche virus?
Oropouche virus je endemičan za regiju Amazone u Južnoj Americi, a širi se putem ugriza insekta. Najčešće se širi malenim mušicama Culicoides paraensis, kojih ima u izobilju na velikom području Amerike. No, mogu ga prenijeti i komarci Culex quinquefasciatus i Ochlerotatus serratus koje nalazimo u tropskim i suptropskim regijama.
Za sada nije zabilježen izravan prijenos s čovjeka na čovjeka. Virus se, jednom kada uđe u krvotok, može brzo proširiti po cijelom tijelu. Izgleda da se posebno nakuplja u mozgu i jetri. Dobio je ime po selu u kojem je zabilježen prvi slučaj. Naime, vlasti su 1955. prvi puta izolirale ovaj virus iz krvi bolesnog šumskog radnika u naselju Vega de Oropouche u Trinidadu i Tobagu.
Do sada je zabilježeno oko 500.000 slučajeva zaraze, no stvarni broj je vjerojatno veći jer simptomi jako nalikuju drugim bolestima od kojih se dobija temperatura. Krajem 1980-ih, počele su se pojavljivati infekcije u Panami, Peruu i Ekvadoru, a od 2000. u Boliviji, Kolumbiji, Ekvadoru i Francuskoj Gvajani.
Znanstvenici su nakon nedavne analize virusa otkrili da je došlo do promjene u njegovom genetskom kodu zbog čega se efikasnije razmnožava u stanicama zaraženih. To znači da potencijalno može izazvati teže simptome i da se lakše širi ugrizima komaraca.
Ranije ove godine su u Brazilu nakon zaraze umrle dvije mlade i inače zdrave žene. Vlasti istražuju i treći smrtni slučaj sredovječnog muškarca. Također je bilo nekoliko slučajeva zaraza trudnice pri kojemu je došlo do smrti nerođenog djeteta ili problema s razvojem mozga bebe.
Simptomi zaraze
Virus uzrokuje simptome slične gripi – visoku temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima, mučninu i povraćanje. U teškim slučajevima može izazvati meningitis.
Prema CDC-u, simptomi obično počinju tri do deset dana nakon ugriza i traju tri do šest dana. Simptomi se mogu ponovno javiti nekoliko dana ili tjedana nakon preboljenja. Nije jasno što uzrokuje ove recidive; možda se radi o istoj infekciji ili su se oboljeli ponovno zarazili.
Bolest je poznata i pod nazivom “groznica ljenivaca” jer je prvotno otkrivena kod majmuna urlikavca, a 1960. je u Brazilu izolirana iz ljenivca. Za sada nije poznato koja divlja životinja je glavni domaćin virusa. Trenutno ne postoje specifični tretmani za ovu bolest pa zdravstvene organizacije naglašavaju potrebu za razvojem cjepiva.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!