Vladajuća azerbajdžanska stranka je, nakon prijevremenih parlamentarnih izbora održanih u nedjelju, uspjela zadržati većinu u parlamentu, pokazali su preliminarni rezultati, a međunarodni promatrači upozorili su na manjkavosti i kampanju lišenu pluralizma.
Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS), koja brine o zaštiti ljudskih prava, glasanje je kritizirala, pojasnivši da ono nije održano u skladu s demokratskim standardima.
To su prvi izbori u zemlji otkako su vlasti vratile punu kontrolu nad bivšim odcijepljenim teritorijem Karabaha u munjevitoj ofenzivi prošle godine
Stranka predsjednika Ilhama Alijeva Novi Azerbajdžan trebala bi osvojiti 68 od 125 mjesta u parlamentu, preliminarni su rezultati Središnjega izbornog povjerenstva koje je prenijela novinska agencija TASS.
U dosadašnjem sastavu parlamenta imala je 69 mjesta, a većina ostalih pripadala je manjim malim provladinim ili nezavisnim strankama.
U ovoj zemlji bogatoj energetskim resursima glasalo je nešto više od dva milijuna ljudi, što znači da je odaziv u vrijeme zatvaranja biračkih mjesta iznosio 37,3 posto, rekao je šef Središnjega izbornog povjerenstva Mazahir Panahov.
Izlazne ankete su pokazale da bi deseci ostalih mjesta pripali kandidatima koji su nominalno neovisni o političkim strankama, no u praksi podupiru vladu, kao i manjim provladinim strankama.
Izborni promatrači OESS-a su ocijenili da je izborna kampanja bila “jedva zamjetna”.
“Privremeni parlamentarni izbori 1. rujna održani su u ograničavajućem političkom i pravnom okruženju koje ne omogućuje istinski pluralizam i rezultirali su kampanjom lišenom nadmetanja”, stoji u priopćenju misije OESS-a.
Bilo je to prvo parlamentarno glasanje u zemlji otkako je Azerbajdžan ponovno zauzeo Karabah, područje na kojemu su etnički Armenci de facto uživali u neovisnosti tri desetljeća od raspada Sovjetskog Saveza.
Alijev, na vlasti od 2003., vrlo je brzo iskoristio trenutak da bi kapitalizirao pobjedu i u veljači osvojio peti predsjednički mandat s više od 92 posto glasova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!