Ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarat će o energetskim vezama tijekom posjeta Kazahstanu ovaj tjedan, priopćio je Kremlj uoči putovanja koje dolazi u jeku trgovinskih napetosti sa srednjoazijskom zemljom što izvozi većinu svoje nafte preko Rusije.
Kazahstan, koji se pokušao distancirati od ruskog rata u Ukrajini, i dalje je jako ovisan o Rusiji u izvozu nafte zapadnim partnerima te u uvozu hrane, električne energije i rafiniranih naftnih proizvoda.
“Naše zemlje … konstruktivno surađuju u sektoru nafte i plina”, napisao je Putin u članku “Rusija – Kazahstan: Unija koju zahtijeva život i pogled u budućnost” za list Kazahstanskaja Pravda i objavljen na internetskoj stranici Kremlja u utorak navečer.
Putinov članak uslijedio je nakon što je kazahstanski ministar energetike u ponedjeljak rekao da bi njegova zemlja mogla oštro povećati izvoz sirove nafte iz turske luke Ceyhan, a tim bi se potezom smanjio udio tokova koje trenutno šalje preko Rusije.
Ističući da se više od 80 posto kazahstanske nafte izvozi na strana tržišta preko Rusije, Putin, koji u srijedu počinje svoj posjet Kazahstanu, rekao je da se on i predsjednik Kasim-Žomart Tokajev uvijek usredotočuju na “konkretan rezultat” u svojim razgovorima.
Pomoćnik Kremlja za vanjsku politiku Jurij Ušakov rekao je novinarima u utorak, ne iznoseći dodatne pojedinosti, da će Putin i Tokajev potpisati protokol o produljenju sporazuma o isporuci nafte Kazahstanu.
Putin je u svojem članku također rekao da je ruska državna nuklearna korporacija Rosatom – koja je već uključena u neke projekte u Kazahstanu – “spremna za nove velike projekte”.
U listopadu je Kazahstan, zemlja od 20 milijuna stanovnika, glasao za izgradnju svoje prve nuklearne elektrane, prema planu koji je podupro Tokajev, a koji je naišao na kritike javnosti i zabrinutost da će Rusija biti uključena u projekt.
Putinov posjet također dolazi u vrijeme poljoprivrednih trgovinskih napetosti nakon ruske zabrane uvoza žitarica, voća i drugih poljoprivrednih proizvoda iz Kazahstana u listopadu.
Moskva je uvela zabranu nakon što se Kazahstan odbio pridružiti BRICS-u, bloku gospodarstava u usponu koji se Putin nada izgraditi kao moćnu protutežu Zapadu u globalnoj politici i trgovini.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!