Ruska vojna skupina plaćenika Wagner u fokus javnosti došla je tijekom rata u Ukrajini i sukoba njenog pokojnog lidera Jevgenija Prigožina s Vladimirom Putinom, no o njenim akcijama i načinu kako funkcionira u pravilu se jako malo zna.
Poznato je da su vagnerovci vrlo aktivni u središnjoj Africi, gdje pomažu u svrgavanju, uzurpaciji ili održavanju vlada, ali i da im je glavna motivacija novac. Barem dok nije počela invazija na Ukrajinu, koja je fokus Wagnera usmjerila iz drugih dijelova svijeta upravo prema njoj.
Ali, nikad se prije nisu susreli s takvom vrstom ratovanja, gdje je neprijatelj organiziran, brojan i snažan u obrambenom djelovanju. Upravo zato se pokušavalo doznati koliku ulogu i kakve gubitke je Wagner uopće doživio.
#related-news_0
To je doznao ruski portal Meduza registriran u Latviji, uz pomoć ruske podružnice BBC-a. Podaci kojima barataju ukazuju da je Wagner regrutirao najmanje 48.366 osuđenika iz ruskih zatvora kako bi se borili u Ukrajini. Do toga su došli nakon analize internih zapisa iz privatnih vojnih tvrtki u kojima su dokumentirane isplate obiteljima boraca poginulih u borbi.
Od zatvorenika se tražilo da budu na fronti šest mjeseci u zamjenu za pomilovanje i brisanje kaznenih dosjea, uz dobru plaću i isplatu osiguranja njihovim rođacima u slučaju da poginu ili budu ranjeni. Prema istrazi, u Ukrajini ih je poginulo gotovo 20.000. Većina njih u ruskom zauzimanju Bahmuta, što je plaćenička skupina privatno nazvala “Operacija mljevenje mesa”.
Bitka za Bahmut trajala je 327 dana i odnijela živote najmanje 19.547 Wagnerovih boraca, od kojih su 17.175 bili osuđenici, a preostala 2372 bili su dobrovoljni plaćenici. Novinari su izračunali da je Wagner potrošio gotovo 1,3 milijarde američkih dolara na kompenzacije obiteljima poginulih. Naime, svaka je obitelj dobila 61.000 dolara odštete, uz 3700 dolara za organizaciju pogreba. Sve to sugerira i da je zarada Wagnera vrtoglava kad može isplaćivati takve odštete. Ali, kolika je točno, ne zna se.
#related-news_1
Podaci ukazuju i na to da Prigožin nije govorio potpunu istinu oko bitke za Bahmut. Jer, iako su njegovi navodi o gubicima njegovih plaćenika u skladu sa stvarnim stanjem, netočan je podatak da su Ukrajinci izgubili više od 50.000 ljudi. Zapravo su ih izgubili 8900.
Upravo ti veliki gubici stvorili su toliko nezadovoljstvo kod Prigožina da je pokrenuo ofenzivu na Moskvu, javno kritizirao ruski vojni vrh i Putina, da bi nakon višednevnog izbivanja bio snimljen na sastanku s ruskim predsjednikom, kao da se ništa nije dogodilo. Nedugo nakon, u kolovozu prošle godine, poginuo je u padu privatnog zrakoplova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
#related-news_2
#related-news_3
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare