Sve vojne formacije koje ratuju u etiopskoj sjevernoj pokrajini Tigraj počinile su prekršaje koji se mogu smatrati ratnim zločinima, zaključili su UN i Etiopija u zajedničkoj istrazi, čiji su rezultati objavljeni u srijedu.
Izvještaj Ureda visokog povjerenika za ljudska prava UN-a i etiopskog povjerenstva za ljudska prava objavljen je dan nakon što je Etiopija proglasila izvanredno stanje.
Tigrajske snage poručile su u ponedjeljak da bi mogli pokrenuti ofenzivu na etiopsku prijestolnicu kako bi svrgnuli vladu druge najmnogoljudnije afričke države.
Izvještaj pokriva većinu godinu dana dugog sukoba u kojem se Fronta za nacionalno oslobođenje Tigraja (TPLF) bori protiv etiopske vojske, vojnih snaga susjedne regije Amhara i eritrejske vojske.
Sve su strane optužene za mučenja i ubojstva civila, silovanja i uhićenja na etničkoj osnovi.
Nije jasno mogu li otkrića biti temelj za pravno djelovanje pošto Etiopija i Eritreja nisu članice Međunarodnog kaznenog suda.
Izvješće je preporučilo mogući mehanizam međunarodnog prava.
Izvješće se temelji na 269 provedenih razgovora.
Nijedna strana uključena u sukob nije odgovorila na Reutersov upit za komentarom.
Eritreja nije sudjelovala u istrazi, a ranije je odbacila optužbe da su njeni vojnici odgovorni za silovanja, usprkos opsežnoj dokumentaciji. Etiopija je pak kazala da se nekim vojnicima sudi zbog silovanja i ubojstava, dok Amhara odbacuje optužbe.
Glasnogovornik TPLF-a Getachew Reda je također odbacio optužbe, ali je kazao da su možda neke tigrajske skupine, nepovezane s TPLF-om, počinile prekršaje.
U izvješću na 100 stranica navodi se da su eritrejski vojnici ubili oko 100 civila u gradu Aksumu, da su etiopski vojnici ubili 70 muškaraca u tri sela na jugu tigraja, da su tigrajske snage ubile oko 200 Amhara u gradu Mai Kadri, nakon čega su uslijedila ubijanja Tigrajaca u regiji Amhara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!