Kina je vodeća u svijetu u 37 od 44 ključnih tehnoloških područja, a zapadne demokracije zaostaju u utrci za znanstvenim i istraživačkim otkrićima, pokazalo je izvješće australskog think tanka.
Kina je u poziciji postati vodeća svjetska tehnološka velesila, a njezina dominacija već obuhvaća obranu, svemir, robotiku, energiju, okoliš, biotehnologiju, umjetnu inteligenciju (AI), napredne materijale i ključnu kvantnu tehnologiju, navodi se u izvješću Australski institut za stratešku politiku (ASPI).
Ključna područja kojima dominira Kina uključuju dronove, strojno učenje, električne baterije, nuklearnu energiju, fotonapon, kvantne senzore i ekstrakciju kritičnih minerala, prema Critical Technology Trackeru objavljenom u četvrtak, prenosi Al Jazeera.
Kineska dominacija u nekim područjima toliko je ukorijenjena da se svih 10 vodećih svjetskih istraživačkih institucija za određene tehnologije nalaze u zemlji, tvrdi ASPI.
“Poziv na buđenje”
Za usporedbu, Sjedinjene Države vode u samo sedam kritičnih tehnologija, uključujući sustave za lansiranje u svemir i kvantno računalstvo, prema ASPI-ju, koji prima sredstva od australske, britanske i američke vlade, kao i iz izvora iz privatnog sektora, uključujući obrambenu i tehnološku industriju .
Ujedinjeno Kraljevstvo i Indija su među prvih pet zemalja u 29 od 44 tehnologije, a Južna Koreja i Njemačka čine prvih pet u 20 odnosno 17 tehnologija, navodi se u izvješću.
ASPI tvrdi da bi rastuća kineska moć u ključnim tehnologijama, za što smatraju da je zaslužno dugoročno planiranje politike, trebala biti “poziv na buđenje za demokratskih nacija”.
“Dugoročno gledano, vodeća pozicija Kine u istraživanju znači da se postavila tako da briljira ne samo u trenutačnom tehnološkom razvoju u gotovo svim sektorima, već i u budućim tehnologijama koje još ne postoje”, rekao je ASPI u komentaru koji prati izvješće.
Preporuke za zapadne zemlje
“Bez kontrole, ovo bi moglo pomaknuti ne samo tehnološki razvoj i kontrolu, već i globalnu moć i utjecaj na autoritarnu državu u kojoj razvoj, testiranje i primjena novih, ključnih i vojnih tehnologija nije otvoren i transparentan i gdje se ne može pomno promatrati neovisno civilno društvo i mediji”, dodaju.
Think tank je iznio 23 preporuke za zapadne zemlje i njihove partnere i saveznike koje uključuju osnivanje državnih fondova za financiranje istraživanja i razvoja (R&D), olakšavanje tehnoloških viza, “prijateljsku potporu” i potpore za istraživanje i razvoj među državama te traženje novih javno-privatnih partnerstava.
SAD i Kina su u žestokom natjecanju za moć i utjecaj koje je potaknulo razdvajanje njihovih gospodarstava. Administracija američkog predsjednika Joea Bidena uvela je niz kontrola izvoza i poreznih poticaja s ciljem da se ugrozi kineska tehnološka industrija i obnovi domaća proizvodnja.
U četvrtak je Ministarstvo trgovine SAD-a dodalo dijelove kineske genetičke tvrtke BGI i tvrtke za računalstvo u oblaku Inspur na trgovinsku crnu listu zbog navodne podrške kineskoj vojsci i omogućavanja nadzora vlade.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare