Novinar Deutsche Wellea Srećko Matić u utorak je bio gost N1 Newsrooma, gdje je, među ostalim, komentirao zašto Maroko nije prihvatio pomoć Njemačke nakon katastrofalnog potresa.
Maroko nije prihvatio pomoć Francuske i Njemačke
Snažan potres kasno u petak uvečer pogodio je Maroko. U nekoliko marokanskih gradova uništio je brojne zgrade i natjerao ljude da napuste svoje domove. Nakon najsmrtonosnijeg potresa u posljednjih 60 godina Maroko je prihvatio pomoć Španjolske, Britanije, Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Međutim, Marokanci nisu prihvatili pomoć Nijemaca, kao ni Francuza.
Novinar Srećko Matić za N1 televiziju pokušao je odgovoriti na pitanje zašto Maroko nije prihvatio njemačku pomoć. Naime, kako kazuje Matić, Njemačka je ponudila Maroku tim za spašavanje, no nakon što su čekali na zeleno svjetlo od Maroka da krenu u akciju, tim je vraćen kući jer odobrenje nije stiglo.
“Službeni Berlin i dalje je u čudu zbog toga što Maroko u ovoj situaciji nije prihvatio ponuđenu pomoć Savezne Republike Njemačke”, kazao je, dodajući da se u Njemačkoj spekulira zašto Maroko nije prihvatio pomoć Berlina.
Zašto Maroko nije prihvatio njemačku pomoć?
Izdvojila su se dva moguća razloga.
“Jedan su trzavice političke prirode koje su imali Nijemci i Marokanci prije otprilike godinu-dvije zbog marokanskih pretenzija na području zapadne Sahare, no to je uglađeno kada je njemačka ministrica vanjskih poslova bila u Maroku i razgovaralo se o tome”, govori.
Drugi razlog, smatra Matić, puno je realističniji.
“Stručnjaci koji se bave time kažu da su neke zemlje, a moguće je da se tu radi i o Maroku, jednostavno preopterećene kada se u ovakvim situacijama odjednom šalju razni zahtjevi za pružanje pomoći iz inozemstva i tada nisu u stanju selektirati i prihvatiti pristigle ponude.
Pojednostavljeno govoreći, marokanske vlasti vjerojatno su dobile pomoć od nekoliko zemalja, prihvatile su pomoć iz njih četiri, a ostale nisu jer ni sami nisu u stanju doći u pregled stanja na terenu i pogledati što im je konkretno potrebno”, objašnjava novinar Deutsche Wellea.
Njemački stručnjaci stoga ističu, kako prenosi Matić, da su takvi razlozi ljudske prirode i da nema potrebe nagađati o drugim motivima. Što se tiče Francuske, situacija je tu možda ozbiljnija.
“Po pitanju Francuske, stručnjaci su ipak malo jasniji. Kažu da bi tu itekako razlozi mogli biti političke prirode. Maroko je bivša francuska kolonija i tu neki odnosi očigledno nisu do kraja razriješeni”, zaključio je za N1.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare