Zašto je iranski masovni napad projektilima bio razorniji nego prethodni? Nekoliko je razloga

Svijet 03. lis 202420:46 1 komentar
REUTERS/Amir Cohen

Iran je u utorak izveo masovni napad projektilima, navodeći da je gađao vojne ciljeve u Izraelu. Izraelska vojska je priopćila da je lansirano gotovo 200 raketa te da je oko 10 milijuna stanovnika u zemlji na meti iranskih projektila.

Kako piše Institut za proučavanje rata (ISW), čini se da je ovaj iranski napad 1. listopada bio činkovitiji u probijanju izraelske protuzračne obrane od iranskog napada bespilotnim projektilima u travnju 2024.

To bi moglo značiti da je Iran naučio kako optimizirati napade protiv zapadne i izraelske protuzračne obrane. Iako je Izrael presreo većinu raketa koje je Iran lansirao 1. listopada, neke su rakete uspjele pogoditi ciljeve.

Manja šteta je zabilježena na desecima domova sjeverno od Tel Aviva, glavnoj cesti u blizini sjedišta Mossada u Tel Avivu, školi u središnjem Izraelu i zračnoj bazi Izraelskih obrambenih snaga (IDF) Nevatim u pustinji Negev. Za razliku od ovog napada, SAD, Izrael i regionalni partneri presreli su gotovo sve bespilotne letjelice i projektile koje je Iran lansirao u travnju 2024.

Zašto je ovaj napad bio toliko razorniji?

ISW navodi da je nekoliko čimbenika moglo dovesti do toga da ovaj napad izazove veću štetu nego raniji. Jedan od čimbenika mogao bi biti taj da je Iran značajno povećao obujam vatre, lansiravši 180-200 balističkih projektila u usporedbi sa 120 koje je lansirao u travnju 2024. Osim toga, u travnju nisu lansirali sporije krstareće projektile i dronove.

Bivši čelnik izraelske Organizacije za proturaketnu obranu Uzi Rubin rekao je da je napad iz travnja 2024. bilo “lakše obraniti” jer su krstareće rakete i bespilotne letjelice dale IDF-u “mnogo upozorenja”. Balističkim projektilima je trebalo oko 15 minuta da polete iz Irana do Izraela.

Čini se da je Iran zasebno koncentrirao velik dio svoje vatre oko gusto naseljenog središnjeg Izraela u posljednjem napadu, dok je u travnju napadao isključivo udaljena područja.

Izraelska protuzračna obrana dizajnirana je tako da izbjegne presretanje projektila koji će pasti na otvorena područja. Ali koncentracija vatre na središnji Izrael, gdje postoji visok rizik od kolateralne štete, možda je taktika kojom je Iran želio nadvladati izraelsku protuzračnu obranu.

Mediji povezani s Korpusom čuvara islamske revolucije (IRGC) izvijestili su da je Iran koristio kombinaciju projektila za postizanje različitih učinaka u napadu. U izjavi se navodi da su rakete na tekuće gorivo Emad namijenjene za napad na izraelske presretače, dok su naprednije rakete Fattah i Kheybar Shekan namijenjene preciznom gađanju ciljeva.

Nakon ovog iranskog napada Izrael je obećao odmazdu, no iranski vojni čelnici zaprijetili su još većim napadom u tom slučaju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare