Zašto je Putinu stalo da ruski sportaši sudjeluju na međunarodnim natjecanjima

Svijet 19. tra 202307:03 1 komentar
Ben STANSALL / AFP

Brutalna ruska invazija na Ukrajinu ušla je u drugu godinu, a ruski sportaši nadaju se da će se uskoro moći vratiti međunarodnim natjecanjima.

Međunarodni olimpijski odbor (IOC) preporučio je da se natjecateljima iz Rusije i Bjelorusije dopusti sudjelovanje u nadolazećim međunarodnim natjecanjima pod neutralnim statusom, piše za BBC ukrajinski novinar Vitalij Ševčenko.

Ova odluka predstavlja udarac za Ukrajinu, koja se oštro protivila njihovom sudjelovanju.

Kao i druge zemlje, Rusija ima žarku želju preko međunarodnog sporta prezentirati moć svojih sportaša. No ono što Rusiju čini jedinstvenom jest koliko daleko je ta zemlja spremna otići kako bi proizvela nagrađivane sportaše – to uključuje i detaljno razrađen program dopinga zbog kojeg je ruskim sportašima zabranjeno sudjelovanje na natjecanjima u inozemstvu.

I Wimbledon je ukinuo zabranu sudjelovanja za ruske i bjeloruske igrače pod uvjetom da pristanu da neće podržavati vlade i čelnike svojih zemalja. Ta odluka donesena je usprkos apelima Ukrajinke Eline Svitoline da im se zabrani sudjelovanje “dokle god nevini Ukrajinci umiru.”

Ministarstvo obrane u Moskvi već desetljećima vodi programe treniranja sportaša koji postižu nevjerojatne uspjehe.

Veze s vojskom

Najpoznatiji takav program naziva se Centralni sportski klub vojske (CSKA). U njemu rade stotine trenera, a program upravlja nizom centara u Rusiji, trenirajući više od 10.000 sportaša.

Klub će uskoro navršiti stotinu godina, a toliko je uspješan da su njegovi članovi na prošlim ljetnim Olimpijskim igrama u Tokiju osvojili veliku većinu medalja za Rusiju. Na tim igrama su se Rusi natjecali kao tim ruskog olimpijskog odbora nakon što je nacionalnom tim zabranjeno sudjelovanje zbog optužbi za doping pod sponzorstvom države.

Ministar obrane Sergej Šojku sastao se s tim sportašima na ceremoniji nakon natjecanja i podijelio im medalje, rekavši da se moraju početi pripremati za sljedeće Olimpijske igre.

“Nema vremena za gubljenje, morate se baciti na posao,” rekao im je. “Učinit ćemo sve što možemo kako biste se mogli pravilno pripremiti za sljedeće Igre.”

Drugi poznati sportski program povezan s ruskom vojskom je DOSAAF, također pokrenut u dvadesetim godinama prošlog stoljeća.

Ministarstvo obrane uključeno je u upravljanje i financiranje ovog programa, a njega vodi jedan general.

Ruski predsjednik Vladimir Putin ovaj program je opisao kao “pravu školu hrabrosti” koja je pomogla u obuci mnogih vojnih zapovjednika, kozmonauta i pilota.

DOSAAF je također proizveo niz dobitnika olimpijskih medalja, uključujući Vitalinu Batsaraškinu, prvu sportašicu iz Rusije koja je osvojila zlato na Olimpijskim igrama u Toiju. Trenirala je u DOSAAF-ovom klinu za tehničke, vojne i praktične vrste sporta u gradu Omsku u Sibiru.

DOSAAF je njenu medalju nazvao “najvišim oblikom patriotizma.”

Doping

Pohlepa ruske vlade za sportskim pobjedama najbolje se ogleda u njenom programu za dopingiranje sportaša. Program je otkriven nakon zimskih Olimpijskih igara u Sočiju 2014., kada je Rusija osvojila najviše medalja od svih država sudionica.

U studenom sljedeće godine, u istrazi koju je naručila Svjetska antidopinška agencija (WADA) Rusija je optužena za “rašireno varanje.” Istražitelji su naveli kako su otkrili dokaze “direktnog zastrašivanja i miješanja ruske države” u rad laboratorija koji su testirali uzorke sportaša.

Godine 2016. WADA je naručila novi izvještaj, poznat pod nazivom McLaren, u kojem se tvrdi da je više od tisuću Rusa, uključujući osvajače olimpijskih medalja, imalo koristi od programa dopinga sponzoriranog od strane države u periodu od 2011. do 2015. godine. Nakon tih otkrića, Rusiji je zabranjeno sudjelovati na međunarodnim natjecanjima.

Moskva je negirala da vodi program za dopingiranje sportaša, a predsjednik Putin priznao je jedino da “ruski sustav za kontrolu dopinga nije dobro funkcionirao.”

Zašto je ruska država toliko opsjednuta pobjeđivanjem u sportu?

Popularne novine Vedomosti pišu da ruska vlada želi preko sportskih uspjeha održati ujedinjenost nacije kada stvari ne funkcioniraju kako treba na drugim poljima.

“Potrebne su nam pobjede kako bismo hranili patriotizam,” piše u novinama. “Pobjede su dio državne politike.”

Ova politika obila im se u glavu kada se saznalo za program dopingiranja pod sponzorstvom države, a Rusija je izbačena iz međunarodnih natjecanja.

Dodatna isključenja došla su putem sankcija Rusiji uvedenih zbog njene invazije na Ukrajinu u veljači 2022.

Riječima Vjačeslava Fetisova, bivšeg hokejaša, osvajača dva olimpijska zlata i parlamentarca iz redova vladajuće ruske stranke: “Mi smo najponiženija zemlja u povijesti međunarodnog sporta.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare