Kad je izvršni direktor indijske aplikacije za dostavu Zomato dao oglas za šefa osoblja na društvenim mrežama, došao je s dva velika upozorenja.
Prvo je bilo da nema plaće za prvu godinu, a kandidat bi morao platiti tvrtki 2 milijuna indijskih rupija (oko 22.740 dolara) da bi dobio posao, prenosi CNN.
Objava je odmah izazvala reakciju društvenih medija i inspirirala nekoliko memeova.
Izvršni direktor Zomata, Deepinder Goyal, u objavi je rekao da će naknada biti donirana njegovoj nevladinoj organizaciji Feeding India, kao “program brzog učenja” koji bi pružio “10x više učenja” od tečaja menadžmenta.
Trik ili ne?
Međutim, u novostima u četvrtak navečer, Goyal je otkrio da je zahtjev za plaćanjem naknade bio samo štos. Bio je to “samo filter, pronaći ljude koji su imali moć cijeniti priliku”, rekao je Goyal.
Objava je uspjela privući pažnju, kao i više od 18.000 prijavljenih u samo 24 sata, prije nego što su prijave zatvorene. Indijska ekonomistica Soumya Bhowmick rekla je za CNN da je trik možda odmah isključio talentirane kandidate.
“Iako je pokazivanje strasti prema poslu pohvalno, financijska privilegija često diktira hoće li si netko moći priuštiti bavljenje takvim strastima – slično sudjelovanju u skupom hobiju kao što je golf”, rekla je.
“Organizacije mogu imati pravo ponuditi takve uloge, ali nepobitno je da su te mogućnosti isključive, osobito u kontekstu globalnog juga poput Indije, gdje je za većinu ljudi, primarna motivacija za traženje zaposlenja osiguranje sredstava za život”, dodala je.
Iako neplaćeno stažiranje nije protuzakonito u Indiji, zakoni o radu te zemlje zahtijevaju da zaposlenici budu plaćeni barem u iznosu minimalne plaće. Međutim, nedavno izvješće projekta istraživanja rada, Fairwork, otkrilo je da od 11 indijskih gig-ekonomskih tvrtki većina nije imala politiku minimalne plaće – uključujući Zomato.
Nije im prvi put
Goyal je u svom kasnijem postu rekao da se štos neće ponoviti. “Nadam se da “platite tvrtki da biste dobili posao” neće postati norma u ovom svijetu – to nije cool”, napisao je.
Goyal je rekao da vjeruje u “plaćanje više od tržišne stope, tako da novac ne stoji na putu dobrog rada.” Internetske kontroverze njemu nisu strane. Ranije ove godine Zomato je najavio planove za uvođenje restorana koji poslužuju samo “čistu vegetarijansku hranu”.
Plan nikada nije stupio na snagu zbog oštrih reakcija na internetu o tome da je potez “kastinski”, jer su mnogi hindusi iz privilegiranih kasta skloni vegetarijanstvu, dok mnogi ljudi iz marginaliziranih kasta nisu. Iako je službeno ukinut 1950., 2000 godina star kastinski sustav koji Hinduse kategorizira u društvenoj hijerarhiji pri rođenju još uvijek postoji u mnogim aspektima života.
Zomato se također suočio s reakcijom zbog oglasa iz 2021. koji je trebao privući pozornost na predanost osoblja za dostavu, ali je potaknuo raspravu o pritisku na njih da dostave narudžbe na vrijeme.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!