Devetnaest hrvatskih državljana jučer je napustilo je sukobima zahvaćeni Sudan, priopćilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, koje je prije toga bilo navelo da je ukupno 21 hrvatski državljanin, od toga 19 s dvojnim državljanstvom, zatražio pomoć. Europski ministar za vanjske poslove ističe suradnju europskih država pri evakuaciju čak 1.000 europskih državljana raznih nacija.
Amerikanci, Kinezi, Egipćani, Britanci, Francuzi, Talijani, Španjolci, Nizozemci, svi organiziraju misije za evakuaciju svojih državljana iz Sudana. Manje nacije oslanjaju se na veće. Hrvatska, dakako, nije poslala vlastite zrakoplove po hrvatske državljane zatečene sukobima u Sudanu.
“Ministarstvo vanjskih poslova ima kontakte s partnerima unutar EU-a, uvijek je to praksa da se gleda da se koriste resursi koji su u tom trenutku najrealniji i objektivno mogući s aspekta u ovom slučaju EU-a, ali i nekih bilateralnih kontakata”, kaže ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
I europski ministar vanjskih poslova hvali kooperaciju europskih država. “Bila je to kompleksna i uspješna operacija. Prvo, osoblje EU-a, njih 21, već su u Europi, a s njima mnogo državljana EU-a i drugih, ne mogu vam dati konkretne brojke, ali sigurno više od 1000. Želio bih zahvaliti posebno Francuskoj i kombiniranim naporima mnogih država koje su izvele svoje državljane, ali s njima i mnoge druge koje su mogli”, rekao je Joseph Borrell.
“Kapetan je uvijek zadnji koji napušta brod”, kaže Borrell o tome da je europski veleposlanik ostao u Sudanu.
Više od 1200 britanskih vojnika sudjelovalo je u akciji, ali ni oni nisu solirali.
“Očito, ne bismo ovo mogli napraviti bez pomoći Francuske i Sjedinjenih država, zajednički planirajući ppomogli smo jedni drugima i mislim da je starno važno da prepoznamo da je ovo bio međunarodni napor”, izjavio je britanski ministar obrane Ben Wallace.
Španjolski ministar vanjskih poslova Manuel Albares kaže: “Imao sam priliku pozdraviti mnoge predstavnike veleposlanstava država koje su zastupljene ovdje – Meksiko, Venezuela, Kolumbija, Portugal, Poljska, sve te nacije koje su dobile španjolsku solidarnost.”
Ono što je možda ipak ključno – teško da bi evakuacija bila uspješna da nije bilo suradnje i sa sudanskom vladom i s pobunjenicima. Borrell je, kaže, bio u kontaktu s dva suprotstavljena sudanska generala koji se bore za prevlast, a sad treba nastaviti gurati prema političkom rješenju, jer, navodi on, onog vojnog – ne može biti.
“Ne možemo dopustiti da implodira Sudan, vrlo naseljena zemlja, jer će to poslati udarne valove po cijeloj Africi”, kaže Borrell.
Vrlo naseljena zemlja? 46 milijuna stanovnika, malo više od Ukrajine, ali na više nego trostruko većem teritoriju koji nikad nije bio žitnica.
“Na nesreću, situacija u Sudanu ostaje ozbiljna, tako da obnavljam moj apel za brzi prestanak nasilja i povratak prema dijalogu. Pozivam sve da se mole za našu sudansku braću i sestre, “poručio je papa Franjo.
Dva sukobljena generala zajedno su 2021. državnim udarom 2021. srušili autokrata al-Bašira, ali su se posvađali tijekom pregovora o formiranju civilne vlade. Vojno ni političko rješenje se još ne nazire, a kamoli kraj muka za pet milijuna stanovnika u epicentru sukoba u glavnom gradu Kartumu te u susjednom Omdurmanu, već danima bez redovitih izvora hrane i vode.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!