Postoje li životinje koje doživljavaju jednak raspon emocija kao i ljudi? Neispričanu priču o vrlo složenim životinjskim emocijama donosi novi broj National Geographica. U Novom danu govorio je glavni urednik, Hrvoje Prćić.
Mačak Ed je na naslovnici, kanadski sfinks, inače. Egzotično izgleda, kao i ostale mačke koje su izuzetno emotivna bića. Vlasnici mačaka to znaju. Sve što mi mislimo o životinjama kao bićima bez duše je “mačku o rep”. Mnogo toga možemo naučiti o životinjama. Jučer je objavljeno da je 60 posto vrsta na zemlji istrebljeno. Kad bismo bolje razumjeli o životinjama, bolje bismo se brinuli o njima.
Životinje jako reagiraju na ljudske emocije. Čak i životinje koje su niže na evolucijskom stupnju razvoju. Prekrasan je primjer hobotnice. Znanstvenik koji se bavio emocijama životinja pratio je hobotnicu u akvariju koji je stavio u svoju radnu sobu. Hranio ju je i pričao s njom. Zabilježio je ponašanje, sasvim bi se promijenila kad bi ušao u sobu, zabilježena je povezanost. Tu je i primjer svraka koje su vrlo inteligente i imaju guste nervne snopove. Osjećaju i tugu i ljutnju i povrijeđenost. Bezdušnost kod životinja nećete primjetiti, ali hoćete kod homosapiensa.
Novi broj National Geographica Hrvatske donosi i hrabru reportažu iz Afganistana, carstva terora i tamne prošlosti, reportažu iz Brazila s naglaskom na temu vjerske netolerancije. To je zemlja koja je zadnja ukinula ropstvo. Sukob stare populacije i doseljenika je jako izražen, ali vide se neki pomaci.
Tu je i tema impozantnih ledenih spilja u Alpama koje se ubrajaju u svjetska čuda i nevjerojatna priča o žabama koje se tope nakon hibernacije u sezoni parenja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare