48.000 korisnika još uvijek bez rješenja o inkluzivnom dodatku

Vijesti 23. lis 202422:15 0 komentara
Armin Durgut/PIXSELL

Oko 48.000 starih korisnika još uvijek nije dobilo rješenje o inkluzivnom dodatku, koji je na snazi još od siječnja. Među njima je i značajan broj starijih građana, umirovljenika koji već deset mjeseci žive s manjim iznosima od onih koji im po zakonu pripadaju. Uz to, čekaju i isplatu zaostataka za to razdoblje.

S inkluzivnim dodatkom negdje je ozbiljno zapelo, i to ne samo za nove, nego i za stare korisnike.

Ni deset mjeseci otkako je donesen Zakon o inkluzivnom dodatku, rješenja nisu stigla na adrese mnogih lanjskih korisnika osobne invalidnine, doplatka za pomoć i njegu i ostalih potpora za osobe s teškoćama.

Takvih je građana krajem 2023. bilo oko 147.000, međutim čak trećina rješenja još uvijek nije realizirana, kako doznaje portal Mirovina.hr iz Zavoda za socijalni rad.

Na čekanju i građani stariji od 65 godina

“Inkluzivni dodatak predstavlja jednu jedinstvenu naknadu koja objedinjuje, između ostaloga, osobnu invalidninu i doplatak za pomoć i njegu, čijih je korisnika krajem 2023. godine bilo oko 147.000. Za sve dosadašnje korisnike navedenih prava, sada objedinjenih u inkluzivni dodatak, postupci utvrđivanja prava za inkluzivni dodatak pokrenuti su po službenoj dužnosti te će se, sukladno Zakonu, provoditi do kraja ove godine, a dvije trećine takvih rješenja već je realizirano”, kazali su na upit.

Osim što inkluzivni dodatak čeka više od 48.000 starih korisnika, tu su i oni novi kod kojih je također zapelo.

Do sada je zaprimljeno više od 67.100 novih zahtjeva osoba koje do sada nisu bile korisnici naknada u sustavu, od kojih je njih oko 18.700 ostvarilo pravo na inkluzivni dodatak.

Od osoba starijih od 65 godina do sada je pristiglo nešto više od 10.000 zahtjeva.

Korisnik iz Siska: “Čekam, a dotad tko živ, tko mrtav”

Među korisnicima osobne invalidnine krajem prošle godine bilo je i više od 17.000 građana starijih od 65 godina, među ukupno 53.638 korisnika.

Među tih 17.000 umirovljenika, mnogi već deset mjeseci žive sa znatno manjim potporama od onih koje im pripadaju.

Naime, osobna invalidnina iznosi 232,26 eura, a inkluzivni dodatak za njezine će korisnike biti 432, 480 ili 720 eura, ovisno o razini potpore.

Da se još uvijek čeka potvrdio je i jedan korisnik osobne invalidnine iz Siska.

“Nije mi jasno zašto su neki postojeći korisnici dobili, a neki nisu. Primjerice, znam dosta Petrinjaca koji su dobili rješenje, što je pohvalno, ali ne vidim zašto mi čekamo. Već skoro godinu dana dobivamo najmanje dvostruko manje iznose, a čekamo i zaostatke za sve mjesece prije nego što će početi isplata, a koji nam pripadaju od siječnja. Uopće nije jasno kada će stići rješenja i kada će početi isplata tih zaostataka. Do tada, tko živ tko mrtav”, kaže čitatelj portala Mirovina.hr.

Dok čeka, snalazi se od osobne invalidnine i mirovine supruge, što nipošto nije dovoljno za neki pristojniji život u starosti.

Iz Zavoda za socijalni rad kažu pak da starim korisnicima pripada iznos inkluzivnog dodatka za svaki mjesec u ovoj godini, umanjeno za postojeću naknadu koju su dobivali.

Novim korisnicima prava će se priznati od datuma predaje zahtjeva.

Ipak, kažu da će i neki postojeći korisnici ipak morati na vještačenje.

Vještačenje moguće za nalaze izdane prije 2015. godine

“Korisnike koji imaju važeći Nalaz i mišljenje tijela vještačenja koji je donesen nakon stupanja na snagu Uredbe o metodologiji vještačenja 2015. godine nije potrebno upućivati na novo vještačenje. Isplata inkluzivnog dodatka slijedi nakon donošenja rješenja kojem prethodi postupak utvrđivanja stupnja oštećenja, odnosno razine potpore, a dinamika rješavanja zahtjeva uvjetovana je, između ostaloga, postupkom vještačenja”, pojašnjavaju iz Zavoda.

U postupku priznavanja prava na inkluzivni dodatak potrebno je prije svega utvrditi vrstu i stupanj oštećenja zdravlja, a isto utvrđuje Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom svojim Nalazom i mišljenjem.

Po predaji zahtjeva, kojemu se prilažu preslike medicinske dokumentacije, stranka se upućuje na vještačenje, nakon kojeg se donosi nalaz i mišljenje kojim se utvrđuje vrsta i stupanj oštećenja zdravlja sukladno Uredbi o metodologijama vještačenja.

Po zaprimanju nalaza tijela vještačenja, područni ured Hrvatskoga zavoda za socijalni rad donosi rješenje o zahtjevu stranke ovisno o tome ispunjava li korisnik i sve ostale uvjete propisane Zakonom o inkluzivnom dodatku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!