'Budalaština je da su neprofitni mediji bili provladini'

Vijesti 18. velj 201620:58 > 21:20
N1

Goran Beus Richembergh govorio je u Pressingu i o radu Odbora za medije, čiji je član, te o izborima u HNS-u.

Na Odboru za medije, čiji ste također član, kritizirali ste predsjednika Odbora, ministra kulture Zlatka Hasanbegovića zbog ukidanja financiranja neprofitnih medija.

“Neprofitni mediji apsolutno moraju bitni financirani od države. Oni su iznimno važni. To je jedan ogromni socijalni kapital s kojim se vi možete i ne morate slagati. Neprofitni mediji imaju važnu ulogu, jer se kroz njih omogućava da jedan dijapazon kvalitetnih i dobrih suradnika i analitičara ima gdje pisati, da se razvija kritički način razmišljanja, polemika. Sve ono čega mi u javnom diskursu nemamo. Imamo optužbu da su ti mediji bili u službi vladajuće koalicije. To je notorna budalaština. Kad vidite koliko je od njih optužbi išlo na račun vlade onda ispada da je ministarstvo bilo sado-mazohističko kada je davalo novce nekome tko ga je lupao po glavi. Stvari nisu crno-bijele, ali najgore je to odsjeći i reći da vam više ne treba. Ako nemamo decidirane kriterije što treba financirati, vratimo se na Ustav i pogledajmo tamo što su vrijednosti. Sve one vrijednosti kojih nema u komercijalnom djelu.”

Koliko god se to povjerenstvo za neprofitne medije zvalo stručno, ipak je bilo imenovano od stranepolitike.

“Apsolutno. Ne može ono biti kao hologram i pojaviti se ni od kuda. Ja bih rekao da su problemi na početku bili porođajne muke. Trebalo ga je poboljšavati, a ne srušiti. Kada jednom nešto srušite teško je to graditi iznova. Mislim da bismo jednog dana mogli žaliti za ovime.”

Zašto predsjednika odbora optužujete za staljinističko ponašanje?

“Jer vodi taj Odbor čeličnom šakom. Zaključiti raspravu i dati sebi pravo da on onda drži raspravu, a nikome ne dati pravo na repliku je upravo to. Pokušao je etiketirajući neke ljude bez dokaza dati argumente za svoje odluke

Informatika da, rekli ste, od osnovne škole. Postoji puno incijativa koje podržavaju takav način. Što je do sada Odbor za informiranje, informatizaciju i medije napravio?

“Do sad nije napravio ništa, a možda i manje od toga. Odbor se dosad uglavnom ponašao kao jedna servisna točka na kojoj će se razgovarati o zakonskim incijativama. Čini mi se da smo se malo u Odboru poklopili ušima i rekli “mi se baš u to ne razumijemo” i očekivali da će nadležno ministarstvo dati neko incijative. Ono što se može je ohrabriti resorno minstarstvo da ide što žešće u tom pravcu. Djeca se danas već od treće godine kod kuće privikavaju na različite tipove gadgeta, računala. Djeca u toj dobi bez problema savladavaju te stvari, a kad dođu u školu – nema ničega.”

Možemo li od vas kao člana tog Odbora očekivati podršku ako takva inicijativa dođe?

“Apsolutno!”

Trenutno je i HNS procesu unutarstranačkih izbora. Priča se svašta. Kakva je situacija?

“Mi smo ovog časa u polufinalnoj fazi, koja se odnosi na regionalne saveze. Nakon toga se otvora proces za biranje članova glavnih odbora stranke. Ja priželjkujem što više kandidata, mi smo ipak demokratska stranka. Izbori će svakako biti zanimljivi jer oni nakon jednog dugog perioda donose mogućnost zaokreta u vrhu stranke i to će odrediti kamo će HNS u budućnosti. Četiri naša zastupnika su na izborima svoj saborski mandat izborili putem preferencijalnih glasova i to potvrđuje da nismo ono što neki pričaju – mizerna strančica. Stranačke markice su u krizi, ni HDZ-ova ni SDP-ova nisu vrijedne kao nekad”

Kakvog stranačkog šefa priželjkujete?

“Ja bih volio nekoga tko bi imao borbeniji pristup. Imamo više takvih kandidata. Novost na čelu stranke uvijek donosi pozitivan refleks u javnosti, stabilizaciju stranke na terenu. Za koga god se odlučili nećemo pogriješiti. HNS se više neće moći voditi kao u vremena tri bivša, velika predsjednika – Savke Dabčević-Kučar, Radimira Čačića i Vesne Pusić. To su bili jaki karakteri, a sada će stranku više voditi timovi. Kraj takvih velikih ličnosti je teško drugima stasati, ali mi smo uspjeli proizvesti nove, kvalitetne ljude.”

Kakva je sada situacija u Zagrebu? Tamo je, uz sjeverozapadnu Hrvatsku, HNS uvijek imao dobru poziciju.

“Mi smo već deklarirali da ćemo na izbore u Zagrebu izaći s Ankom Mrak Taritaš kao kandidatkinjom za gradonačelnicu. Mi jednostavno ne vidimo kvalitetnijeg kandidata ni u jednoj stranci. Stavite kontra nje Sandru Švaljek, Davora Bernardića, Josipa Mikulića, Darinka Kosora… Ona tu ima daleko najbolje rezultate.”

Vi ste osim zastupnika i predsjednik Hrvatsko-turske udruge prijateljstva. Što ona radi i kakvi su Hrvatski odnosi s Turskom?

“Ona postoji već više od 20 godina, a osnovali su je entuzijasti koji se htjeli te dvije države prijateljski približiti. Udruga se bavi kulturom, sportom, društvom… Ono što je najvažnije je da se skinu predrasude prosječnog Hrvata i prosječnog Turčina. Ono gdje kaskamo je definitivno gospodarska suradnja između dvije zemlje. Mi s Turskom imamo ogroman prostor suradnje.”

Što im možemo ponuditi?

“Kada bismo se dobro organizirali, u poljoprivredi bismo im mogli ponuditi puno toga. Naša halal certificirana industrija to bi mogla napraviti. Turci su veliki ulagači i u naš turizam. Doguš grupa uložila je više od 200 milijuna eura u jednu priču.”

Mi smo ulaskom u EU Turskoj uveli vize, a i oni nama. Kako oni reagiraju?

“Hrvati turske vize dobivaju brzo i jednostavno, dok je s druge strane situacija potpuno drugačija. Tu nas u mnogočemu usporavaju regulative EU-a, ono što se traži od nas. Turci, biznismeni koji dolaze u Hrvatsku ignoriraju tu priču, oni će pričekati svoju vizu.Turska zajednica ovdje broji više od 100 ljudi i razvija se jedna dobra situacija.”

Što bi se moglo napraviti brzo da se “promet” između Hrvatske i Turske poboljša?

“Logistički centar za turske kamione. Oni kroz nas prolaze na zapad i bilo bi lakše kada bi se ovdje mogla napraviti logistička baza. Konkretni naši proizvodi bi se trebali pojaviti i na istanbulskim sajmovima koji su užasno jaki”.

Pitanja s društvenih mreža

1. Kada će se HNS sam odvažiti na izbore?

Vjerojatno već na sljedećim izborima.

2. Je li HNS predvodnica širenja klijentelizma?

Ovo je paušalna ocjena, nalijepi vam se neka etiketa i toga se teško riješiti.

3. Može li HNS kao tehnomenadžerska stranka usmjeriti SDP da više razmišlja o budućnosti?

To je isto jedna etiketa. Mi nismo tehnomenadžerska stranka, ali sigurno da želimo razmišljati o budućnosti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.