U Rijeci je »šut« heroina najskuplji u državi i iznosi 170 kuna, a drugdje u državi ta se cijena kreće oko 100 ili 90 kuna. To znači da represivni aparat ovdje radi svoj posao i učinio je drogu teško dostupnom, kazao je dr. Slavko Sakoman
Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije razvija metodu praćenja metabolita droga u otpadnim vodama i urinu koja je predstavljena stručnjacima iz javnog zdravstva iz Slovenije i Hrvatske koji su uključeni u europski IPA-Cloud projekt posvećen cjelovitom liječenju te socijalnoj i ekonomskoj reintegraciji ovisnika o drogama. Metaboliti droga u otpadnim vodama Grada Rijeke zasad se mjere periodički s ciljem dizajniranja metode nedavno su uzimani uzorci iz dva dvotjedna razdoblja, piše Novi list.
Projekt IPA-Cloud
Projekt IPA-Cloud započeo je u srpnju prošle godine i trajat će do lipnja ove godine. Povezao je više znanstveno-istraživačkih institucija u Sloveniji i Hrvatskoj te nevladine organizacije koje se bave ovisnicima. Vrijednost projekta je 4,5 milijuna, u čemu Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a sudjeluje s 850 tisuća kuna, a riječki Medicinski fakultet s milijun kuna. Nastavni zavod osim monitoringa metabolita droga u otpadnim vodama, radi i na projektima uspostave metode kvantificiranja metabolita droge u urinu te provedbu istraživanja osjetljivosti serotoninskog sustava neurotransmitera u post-adolescentnoj dobi.
Pročelnica županijskog Odjela za zdravstvo Đulija Malatestinić podsjeća da se PGŽ nalazi na neslavnom petom mjestu po broju liječenih ovisnika sa stopom od 330 ovisnika na 100 tisuća ljudi, dok za cijelu Hrvatsku ta stopa iznosi 270. Malatestinić smatra da strategija smanjenja tog broja treba ići u smjeru razvijanja novih metoda detekcije ovisnika i jačanja kapaciteta stručnjaka koji s njima rade.
Skrb o ovisnicima
Jedan od gostiju radionice, dr. Slavko Sakoman iz KBC-a Sestre milosrdnice, pohvalio je rad Zavoda na razvijanju programa prevencije i liječenja ovisnosti, kao i činjenicu da su iz takvih programa izrasli i dodatni programi zaštite mentalnog zdravlja.
Prema njegovim riječima, Hrvatska kad je u pitanju javnozdravstvena skrb o ovisnicima, bilježi vrlo dobre rezultate, pa je tako broj zaraznih bolesti, poput HIV-a i hepatitisa, među ovisnicima kod nas bitno manji nego u drugim europskim zemljama. Hrvatska, primjerice, ima čak tri puta manje »overdosea« nego Norveška.
Dr. Sakoman pohvalio je represivni aparat u PGŽ-u ističući da je dobar rad policije jedan od razloga zašto je droga na ovom području skuplja i teže dostupna.
– U Rijeci je »šut« heroina najskuplji u državi i iznosi 170 kuna, a drugdje u državi ta se cijena kreće oko 100 ili 90 kuna. To znači da represivni aparat ovdje radi svoj posao i učinio je drogu teško dostupnom, zaključio je Sakoman, piše Novi list..