Hrvatska je prema sigurnosnim pokazateljima iznimno sigurno turističko odredište, no za milijune turista koji svake godine automobilima putuju na hrvatsku obalu, unatoč dobrim cestama, rizik predstavlja stradavanje u prometu zbog čega ih policija poziva da na put kreću spremni, odmorni i bez žurbe.
Sigurnosno stanje u Hrvatskoj prošlih godina je tijekom turističke sezone bilo iznimno povoljno, a u policiji kažu da se to povoljno stanje sigurnosti opravdano može očekivati i ove godine, no izuzetak je broj stradalih na cestama, što je najveći rizik za turiste prilikom dolaska u Hrvatsku.
Jedan od negativnijih pokazatelja je broj poginulih na hrvatskim cestama, rekao je pomoćnik glavnog ravnatelja policije Krunoslav Borovec, predstavljajući podatke i aktivnosti projekta Sigurna turistička sezona koji MUP provodi od 2006. u suradnji s turističkim resorom i policijama drugih zemalja. Stopa poginulih na sto tisuća stanovnika u europskim državama kreće se od 45 do 65 poginulih, a Hrvatska se tu nalazi u gornjem vrhu. Prošlog ljeta na hrvatskim cestama poginulo je 150 osoba ili 30 osoba više nego 2014. U osam tisuća nesreća u 2015. poginulo je 20 stranaca, dok ih je ozlijeđeno nešto više od 1200.
Podaci iz procjene rizika govore da je stopa kriminaliteta u Hrvatskoj iznimno niska i iznosi 1382 kaznena djela na sto tisuća stanovnika, dok indeks nasilja u kojem se promatraju četiri osnovna kaznena djela – ubojstvo, silovanje, razbojstvo i teške ozljede iznosi 55 na sto tisuća stanovnika. U posljednjih sedam godina tijekom ljeta zabilježeni su u pravilu pozitivni trendovi u područjima registriranog kriminaliteta, javnog reda i mira i prometa, ali su oni u 2015. postali negativni. No, u policaji smatraju da to nije posljedica narušenog stanja sigurnosti nego većeg broja turista.
Kad je u pitanju registrirani kriminalitet kojim su bili pogođeni strani turisti zabilježeno je nešto više od 3700 slučajeva, dok u 1061 slučaju turisiti nisu bili žrtve nego počinitelji. „Rizik od viktimizacije kad su u pitanju strani gosti je iznimno nizak. Jedno istraživanje svojevremeno je potvrdilo kako je vjerojatnost da će strani gost u Hrvatskoj postati žrtva kaznenog djela manja nego u njihovim matičnim zemljama“, rekao je Borovec. No, s obzirom da postoji povećani rizik od stradavanja u prometu treba više napraviti kako bi se goste upozorilo da na put kreću odmorni i spremni jer nemaju razloga za žurbu.
Rizik od terorisitičkog napada prema sigurnosnim procjenama trenutno je na drugoj razini od pet mogućih, što znači da ne postoje informacije koje bi ukazivale na realnu sumnju od napada, ali ipak postoji potencijalna ugroženost od takvog napada. Vezano za migracije u policiji kažu da one neće imati utjecaja na sezonu u slučaju i ako se otvori migracijska ruta.
Projektom Sigurna turistička sezona želi se sačuvati sigurnost, ali i gostima pružiti bolju usluge javnih službi. Stranim turistima od pomoći bi trebali biti policajci iz njihovih zemalja čime se želi pojačati njihov osjećaj sigurnosti. U Hrvatskoj će tako tijekom srpnja i kolovoza boraviti 73 policajca koji će biti razmješteni po policijskim postajama duž hrvatske obale.
S hrvatskim policajcima radit će policajci iz Albanije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Češke, Francuske, Kosova, Mađarske, Makedonije, Njemačke, Poljske, Rumunjske, Slovačke, Slovenije, Italije, Ukrajine i Srbije, najavljeno je na predstavljanju tog projekta. Lani je u Hrvatskoj zabilježeno 14,3 milijuna dolazaka turista, a ove godine očekuje se da bi broj gostiju mogao preći 15 milijuna.
Ravnateljstvo policije uoči svake sezone izrađuje procjenu rizika pri čemu razmatra rasprostranjenost rizika i podatke vezane za kriminalitet, moguće terorističke napade, stanje javnog reda i mira i sigurnost u cestovnom prometu. Analiza uzima u obzir i trendove vezane za organizirani kriminalitet, migracijske tokove i terorizam.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.