Zastupnici Domoljubne koalicije, točnije HDZ-a i HSP-AS-a, njih 42, razloge za opoziv premijera Tihomira Oreškovića, pobrojali su u šest točaka i predložili Hrvatskom saboru da mu iskaže nepovjerenje.
Oreškoviću zamjeraju da se suprotno obećanjima, nije bavio gospodarstvom, socijalnim pitanjima, otvaranjem novih radnih mjesta…, nego kardoviranjem u represivnom aparatu, “držao je političku napetost u državi u interesu stjecanja osobne političke moći, a kad je trebalo održavati važne sjednice Vlade, odlazio u SOA-u na razgovore o kojima nije želio ništa reći svojim potpredsjednicima, ni ministrima”.
Spočitavaju mu da je, otkazivanjem sjednice Vlade pola sata prije početka, bez da je članove Vlade upoznao s razlozima, “uz nevjerojatnu razinu političke neodgovornosti” pokazao i da ne razumije ustavni poredak države, njen parlamentrani politički sustav, to jest da “predsjednik Vlade nije kancelar”.
“Ovakvim svojim ponašanjem, doveo je u pitanje funkcioniranje cjelokupne izvršne vlasti”, ističu predlagatelji opoziva.
Pokušaj kancelarske diktature uz pomoć represivnog aparata
Orešković je otkazujući sjednicu Vlade tajanstvenim sastankom u SOA-i, “svjesno od te Agencije napravio politički faktor u Republici Hrvatskoj što je nevjerojatno za jedno demokratsko društvo”, navode zastupnici i poručuju da je taj potez može tumačiti i kao uvod u pokušaj “kancelarske diktature uz pomoć represivnog aparata”.
Zastupnici vladajuće koalicije Oreškovića prozivaju za “potpunu odsutnost volje” da surađuje s predstavnicima političkih snaga koje su mu dale povjerenje da vodi Vladu, u prilog čemu navode da je tražio ostavke lidera stranka o čijoj podršci ovisi njegov mandat. “To je dovelo do nefunkcioniranja Vlade na čijem je čelu Orešković, a njegova odgovornost za to kao njezinog prvog čovjeka je najveća”, poručuju zastupnici.
“Zbog takvog neodgovornog političkog ponašanja, kao i činjenice da Orešković, kao osoba bez političkog legitimiteta traži ostavke ljudi koji su ga izabrali, ugroženo je funkcioniranje države i njezina financijska stabilnost”, zaključuju 42 zastupnika i zbog svega navedenog predlažu Saboru da nakon provedene rasprave iskaže nepovjerenje predsjedniku Vlade Tihomiru Oreškoviću.
Prijedlog o iskazivanu nepovjerenja Oreškoviću u saborsku je proceduru ‘ušao’ u utorak poslijepodne, očekuje se da će u srijedu ujutro, kad Sabor nastavlja plenarni rad, biti uvršten na dnevni red zasjedanja.
Na zahtjevu za opoziv nema potpisa koalicijskih partnera iz HSLS-a, HSS-a, BUZ-a i stranke Milana Bandića. Od HDZ-ovih zastupnika zahtjev nisu, među ostalim, potpisali Miroslav Tuđman, Damir Krstičević, Ivan Anušić, Željko Dilber, Željko Glasnović, Stjepan Pintarić, Sandra Jakelić.
Za pokretanje opoziva potreban je 31 potpis.
Danas je i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko na press konferenciji objasnio razloge zbog kojih se krenulo u prikupljanje potpisa za opoziv premijera.
Više o tome pročitajte OVDJE.