Hrvati uplaćivali 100 kuna za iPhone, ali uređaj nisu dobili

Vijesti 31. kol 201619:31 > 19:38
Reuters/Robert Galbraith

Počelo je kada se tijekom srpnja na stranici 'iPhone Servisa Hrvatske' pojavila plaćena objava o natječaju putem kojeg novi mobitel dobivate za samo 100 kuna. Sve što je trebalo napraviti za jedan od 13 modela 6s bijele ili zlatne boje bilo je lajkati njihovu stranicu i u inbox poslati razlog 'zašto bih baš ja trebao osvojiti iPhone'.

“Zaista nam se svidio Vaš razlog, jako je zanimljiv i originalan za razliku od drugih prijava 🙂 Vaš trud Vam se sada isplatio Mobitel će vam biti poslan na Vašu adresu i na Vaše ime i prezime preko Hrvatske pošte”, glasio je doslovno odgovor ‘organizatora’.

Još jedini korak, a koji je kvaka cijele prijavare i dobro osmišljenog lanca, bio je kupiti PaySafeCard u vrijednosti od 100 kuna na nekom od kioska Tiska, Ininim i Petrolovim benzinskim postajama ili dućanima Plodine i poslati im 16-znamenkasti odgovor isti dan do 17 sati. Kako bi se, eto, pokrili troškovi poštarine.

Sve ove korake napravila je uredno mlada Splićanka, ali nije vidjela ni ‘i’ od iPhonea, dok je bolje prošla njena vršnjakinja samo zbog činjenice što se prije slanja koda posavjetovala s roditeljima, piše Slobodna Dalmacija.

“Kći me nazvala i sva u euforiji rekla da je osvojila telefon. Opisala mi je cijeli postupak, od lajkanja stranice do poruke s razlozima koju je napisala i poslala, ali mi je odmah sve bilo sumnjivo. Kazao sam joj da ne kupuje nikakvu karticu i još manje šalje kod, a sam sam se upustio u istraživanje cijele priče. Nije mi dugo trebalo da shvatim kako se radi o notornoj prijevari. Prvo sam ‘izguglao’ adresu koja je bila navedena kao sjedište servisa i vidio da se radi o nekoj uličici, odvojku na teškoj zagrebačkoj periferiji. Ubrzo se pojavila i poruka neke osobe koja se predstavila kao odvjetnik iz Zagreba i na stranici ‘iPhone Servisa Hrvatska’ upozorila njezine administratore da ne varaju ljude i još zaprijetila prijavom. Nedugo nakon toga stranica je izbrisana, a tko je uplatio, uplatio” rekao je otac mlade Splićanke.

“Moram vam reći da mi je nakon svega čak žao i da sam možda pogriješio što nisam dopustio kćeri da kupi taj bon od 100 kuna i pošalje. Cijena nije velika za lekciju o opasnostima što vrebaju s interneta, a koju je mogla naučiti iz prve ruke”, drži otac splitske školarke.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.