Događanja na zagrebačkom Filozofskom fakultetu jutros je komentirao rektor Zagrebačkog sveučilišta Damir Boras.
Boras je naglasio je da će kao rektor poštovati zakonitost, da ne namjerava djelovati sam i da se nada kako će problem ubrzo biti riješen.
“Postoje tenzije, međutim za smjenu dekana moraju postojati i statutarni razlozi i naravno statutarno okruženje. Jasno je da mora funkcionirati vijeće. Ja ću ispitati funcioniranje i sastav vijeća. Imamo pravne stručnjake koji mogu ispitati i zakonitost”, poručio je Boras u razgovoru za HRT.
Studenti Filozofskog fakulteta u Zagrebu traže da dekan Vlatko Previšić do 03. listopada da ostavku ili da ga rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras razriješi. Ako do toga ne dođe, prijete, blokirat će Fakultet.
Podsjetimo, sjednica Vijeća Filozofskog fakulteta u Zagrebu jučer je prekinuta jer je dio profesora otišao, nije bilo kvoruma, a studenti nisu smjeli prisustvovati. Na sjednici se trebalo raspravljati o smjeni dekana Previšića, i to na zahtjev predstavnika studenata u Vijeću. U međuvremenu, Senat Sveučilišta u Zagrebu jednoglasno je odlučio o raspuštanju Studentskog zbora Filozofskog fakulteta, navodeći da studenti nisu izabrani legitimno te se izbori moraju ponoviti.
Fakultetsko vijeće FPZG-aupozorava na kršenje prava studenata i profesora
Fakultetsko vijeće Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu izrazilo je u petak zabrinutost zbog stanja na Filozofskom fakultetu i poteza kojima su dovedena u pitanje temeljna prava studenata i profesora te od nadležnih institucija traži da reagiraju i osiguraju normalan rad studentima i profesorima toga Filozofskog fakulteta
“Vijeće Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu izražava zabrinutost zbog stanja na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kojim se ugrožava autonomija sveučilišta. Posebno želimo istaknuti zabrinutost potezima kojima su dovedena u pitanje temeljna prava studenata i profesora, poput ograničavanja slobode kretanja, zabrane korištenja pojedinih prostorija za rad i učenje, legitimiranja zaposlenika i boravka naoružanih osoba na Fakultetu”, ističe se u priopćenju Fakultetskog vijeća Fakulteta političkih znanosti.
Na taj se način, ističu, onemogućava rad studentima i profesorima te se stvara neugodna atmosfera straha. “U slobodnoj akademskoj zajednici za takve prakse nema mjesta. Tražimo, stoga, od nadležnih institucija da reagiraju te da studentima i profesorima s Filozofskog fakulteta osiguraju normalne uvjete za rad i ostvarivanje prava zagarantiranih temeljnim aktima i dobrom akademskom praksom”, ističe se u priopćenju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.