Bivši predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom gostujući na N1 komentirao je koja bi poduzeća država trebala prodati.
Kad govorimo o DUUDI-ju, vi ste bili na meti kritika da DUUDI nije na dovoljno profitabilan način gospodario državnom imovinom. Kako to komentirate?
Naravno da državna imovina zaostaje sa svojom profitabilnosti. DUUDI je ostvario najveću dobit trgovačkih društava u povijesti. Tu ima i neke sreće, primjerice velika dobit HEP-a i izostanak gubitaša koji kvare sliku, primjerice željeznice ili avijacija, koje vrlo lako mogu napraviti veliki gubitak. Ali statistički gledano – dobit je povećana. DUUDI je jako dobro odradio Poštansku banku, Podravku, Đuru Đakovića, Borovo. Ima još jako puno posla. Pred nama je tek druga runda ozbiljnog restrukturiranja tih poduzeća, ali sad je već jasno da ona takva kakva jesu nisu ozbiljan teret, jer nose dobit. Kad gledamo potrošnju stanovništva, plaće u tim društvima su iznad prosjeka plaća u državi.
Koja je to druga runda, čega se država mora riješiti?
Mora se nastaviti s procesom podjele dvije aktivnosti, jedno su regulativne aktivnosti koja drže ministarstva, a druga su upravljačke aktivnosti. Sraz nije jednak, jer ne može se, primjerice, Ministarstvo turizma odnositi povoljnije prema poduzećima u državnom nego prema onima u privatnom vlasništvu. To razdvajanje se mora provesti skroz u skladu s europskim pravilima, osim u onom dijelu gdje su monopoli, strateška poduzeća. O tome treba ići prema CERP-u. Uvijek smo imali taj problem da ministri vole “petljati” po poduzećima. Njih treba srezati da rade ono što trebaju, a to su regulativne aktivnosti.
Koja bi poduzeća Hrvatska trebala prodati?
Mi smo uglavnom turizam prodali, ostalo je još nekoliko velikih hotela, Maestral u Dubrovniku, Crikvenica, ostala su učešća u nekima. U principu, država iz turizma treba izaći. Nekoliko tisuća je zaštitara, nema razloga da tu država uopće bude zadužena. Ostalo je pitanje dionica. Podravku se može prodati na burzi i mislim da bi to bilo najbolje, osim ako država kaže da ostane, da nećemo utjecati na to i da ćemo uživati u dividendi. Nema razloga da država sve proda. Može se dobro ubirati dividenda. Postoji i pitanje restrukturiranja HEP-a.
Što to konkretno znači?
U svakom slučaju manji monopol, mora se znati što je u HEP-u transport. On se nikad neće prodavati, mora ostati pod kontrolom države, ali oni koji prodaju, trebaju biti na tržištu. Petrokemija je ozbiljna situacija. Država je tu puno toga prekršila, a ostat će i ozbiljno pitanje Ine. Ina je jedna od važnih tema koja se mora relativno brzo razriješiti.
Cijeli intervju s Mladenom Pejnovićem pročitajte OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.