Na prosvjedu u Orašju i školska djeca

Vijesti 04. stu 201612:25 > 12:33
N1

Zbog uhićenja deset pripadnika HVO-a, osumnjičenih za ratni zločin, udruge proistekle iz Domovinskog rata danas u su organizirale prosvjed u Orašju.

Reporterka N1 Anđelka Marković javlja kako je prosvjed počeo u podne himnama BiH i RH.

Na pozornici stoji natipis ‘Stop progonu Hrvata iz Bosanske Posavine’, a na prosvjedu se okupilo nekoliko stotina ljudi svih uzrasta – od učenika sa đačkim torbama, do osoba starije životne dobi, javlja naša reporterka. Prosvjednici su nosili hrvatske zastave, a na bini je bila i zastava BiH.

‘Tu smo da podržimo nevine i nepravedno privedene ljude. Žao nam je i njih i njihovih obitelji’, kaže nam jedan od prosvjednika.

Podsjetimo, Sud BiH odredio je jučer jednomjesečni pritvor za osumnjičene pripadnike HVO-a koji su prije nekoliko dana uhićeni na području Orašja. Državno odvjetništvo Bosne i Hercegovine opovrgnulo je u četvrtak da se u predmetu ratnih zločina na području općine Orašje protiv generala HVO-a Đure Matuzovića i drugih radi o zajedničkom zločinačkom pothvatu. Više čitajte OVDJE.

Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan u Saboru je u petak novinarima odgovarao na pitanja vezana za uhićenja u Orašju, nakon zavorene sjednice Odbora za pravosuđe u Saboru.

Suradnja s Tužiteljstvom BIH ostvarena na temelju protokola iz 2013. godine, te dva sporazuma iz 2005. godine, naveo je Cvitan, koja su prihvatila ministarstva pravosuđa i vanjskih poslova, odnosno Vlada RH. Zato, navodi, ne misli da je za uhićenja kriv itko iz Državnog odvjetništva.

Postavljeno mu je pitanje koliko je DORH odgovoran za pristup Tužiteljstvu BIH dokumentaciji, kojom se inkriminira pripadnike HVO-a, odnosno je li se “dalo više nego što se trebalo”.

“Kako to mislite?”, uzvratio je protupitanjem. Na to mu je novinarka kazala da je Hrvatska, kako se nagađa, dopustila organima progona druge države da bez nadgledanja i selektivnog pristupa izuzima dokumentaciju. Ovo pitanje je, dakako, izazvalo čuđenje.

“Pa nisu uzimali i nosili kući papire. Pa ne dolazi se u Državni arhiv tako da netko sjedne i uzme dokumente. To su priče za malu djecu”, kazao je Cvitan.

Više čitajte OVDJE.