"Kraj svijeta i demokracije mi se ne čine realnim"

Vijesti 09. stu 201610:42 > 10:46
N1

Politički analitičar, profesor na fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, Dejan Jović, protivi se kataklizmičnim uzvicima koji se mogu čuti povodom pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u Americi.

“Kraj svijeta, demokracije i svega što smo znali mi se ne čini realnim, kao ni ocjena da je Trump čovjek antiestablišmenta. On nije došao s burze, bez prihoda i nije činio ništa novo. On nije nepoznata osoba – došao je na vrh poslovnog i financijskog svijeta, možda bez iskustva, ali nije opasnost za američku politiku. Predsjednik ima ograničenja. Nije izabran za diktatora da promijeni svijet kako to želi. Diktatori mogu uhititi suce, medije, kao što to radi g. Erdogan”, kazao je Dejan Jović.

“Brzo će se suočiti s ograničenjima sistema, koji na predsjednika gleda kao na prolaznu pojavu, koja se mora prilagoditi”, kazao je Jović. Podsjeća na ono što je Henry Kissinger kazao o vanskoj politici SAD-a: da ona ne postoji, ona je reaktivna.

Čini mu se i da je intervencija FBI-ja vezana za e-mail poruke Hillary Clinton bila jedna vrsta poruke. Smatra i da “duboka država” u SAD-u i dalje postoji, te podsjeća na “Hoovera koji je vladao dugo, bez obzira na promjene predsjednika”. Postoje i drugi razlogi zašto bi ta ista “duboka država” podržavala Trumpa, koji je politički neiskusan, u odnosu na Hillary Clinton, navodi Jović, a to su i  najave koje je Trump imao, da se neće uplitati i tražiti promjene režima u inozemstvu. To je možda u interesu tog establišmenta, kao i jačanje vojne industrije, navodi Jović.

Predviđa da će se Trump, ukoliko zaista želi promjene, suočiti s frustracijama i nemoći, poput Baracka Obame, koji nije uspio zatvoriti Guantanamo, što je bilo važno njegovo obećanje iz kampanje.

“Obama nije mogao razoriti duboku državu, što bi bila revolucija kakvu nismo vidjeli 200 godina u SAD-u”, kazao je Jović. Kada je riječ o njegovim odnosima s Rusijom, odnosno strahovima da bi mogao nauštrb američkih interesa raditi za vlastite, Jović ističe da mu se “čini nerealnim da bi američki predsjednik radio u ruskim interesima”.

“Za Balkan nije nužno loše da se smanje tenzije između SAD-a i Rusije”, kazao je Jović. Podsjeća i da je argument o političkim programima promašen, jer birači jedva igdje u svijetu obraćaju pozornost na to.

“Glavni uspjeh njegove kampanje je što je uvjerio ljude da nije dio establišmenta… On nije pao s Marsa”, kaže Jović, dodajući da je uspio povezati upravo medije, koji su pisali negativno o njemu, s establišmentom.

Tanjug/AP
AFP
AFP
Tanjug/AP
REUTERS
AFP
REUTERS
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
AFP
Tanjug/AP
AFP
Tanjug/AP
REUTERS
AFP
REUTERS
REUTERS
AFP
REUTERS
REUTERS
REUTERS
REUTERS
REUTERS
REUTERS
REUTERS
Tanjug/AP
AFP
Tanjug/AP

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.