Saborski odbor informiranje, informatizaciju i medije održava tematsku sjednicu naslovljenu "Prijetnje novinarima i ugroza slobode medija.
“Već nekoliko godina promatramo opće opadanje razine javne komunikacije u Hrvatskoj, a ona je praćena povećanjem govora mržnje u javnom prostoru. Smatramao da je vrijeme da okrenemo te trendove kako bismo razinu javne komunikacije promijenili”, rekao nam je SDP-ov Bojan Gavašević uoči sjednice Odbora.
“Institucije ne rade dovoljno dobro svoj posao. To smo mogli vidjeti kad je gomila agresivnih ljudi predsjednici Vijeća za elektroničke medije uručila šajkaču. Policija nije uhitila ljude koji su kršili zakon uz objašnjenje da ih je bilo previše. Potrebno je popraviti regulativu”, rekao nam je Glavašević.
Sjednica saborskog odbora započela je govorom predsjednika Hrvatskog novinarskog društva Saše Lekovića.
Upozorio je na huškanje na hrvatske novinare, podsjetivši na ‘marš’ na Agenciju za elektroničke medije, prijetnje novinarima.
“Od policije, DORH-a i pravosuđa očekujemo da zaštite novinare od prijetnji i napada maksimalno odgovorno obavljajući svoj posao a od političara da osiguraju uvjete za efikasnost nadležnih institucija. A političari će to između ostaloga učiniti tako da jasno i bez fige u džepu podržavaju odgovorno ponašanje novinara i ostalih medijskih profesionalaca, ne samo deklarativno nego i stvarno, umjesto što ignoriraju prijetnje i napade na novinare, koristeći istovremeno „novinare“ za ispunjenje svojih političkih ciljeva i ambicija.
Posebna je odgovornost političara za konačno oslobađanje javnog medijskog servisa od dnevnopolitičke stege. Prestanite tretirati HRT kao postizborni ratni plijen. Nitko vam nije dao to pravo.
I na kraju bih vam ispričao kratku ali poučnu priču. Točno kada sam izlazio iz stana krećući na aerodrom, 6. studenoga u 4:51 stigla mi je prijeteća SMS poruka (koja je bila neizravna, ali vrlo jasna prijetnja smrću). Kasnije toga dana dobio sam i drugu – ovaj puta sa „popisom za likvidaciju“. Prijavio sam to policiji. Kao što sam i očekivao, u policiji rekli da ne mogu utvrditi vlasnika/korisnika tog broja mobitela jer su porukestigle sa prepaid broja.”, kazao je Leković.
Predsjednica Hrvatskih novinara i publicista (HNiP) Katja Kušec je upozorila na srozavanje novinarske profesije. “Ova sjednica bi trebala donijeti odgovore na pitanja što su uzroci zločina, prijatnji i zastrašivanja”, rekla je.
“Ovaj posao radim gotovo 30 godina. Hrvatski novinari i publicisti su se organizirali prije godinu dana jer je bio stavljen monopol nad istinom. Neću se baviti napadima jer ovo nije mjesto da bi se razračunavale udruge. Očekujem da će MUP javno objaviti činjenice do kojih su došli, i bilo bi dobro i zdravo za ovo društvo da nastavimo djelovati. Otakako mi postojimo u ovu zadnju godinu veće slobode medija nije bilo, ali isto tako nije bilo većeg šlamperaja, neprofesionalizma, neprovjeravanja informacija”, nastavila je.
“Novinari su nekada bili sedma sila, a danas su zbog šlamperaja i niske obrazovne razne novinara doveli do ovoga. Vidjeli ste kako izgleda izlaganje kolege iz novinarske udruge”, rekla je Kušec.
Odboru se potom obratio predstavnik MUP-a:
“Nama je prijavljeno i mi smo postupali u 78 slučajeva napada na novinare u zadnjih 5 godina. U ovoj godini imali smo 14 takvih slučajeva. Od tih 78 utvrđeno je 50 kaznenih djela, 10 su prekršaji. Od 78 njih 46 ima elemente kaznenog dijela prijetnje. Teške tjelesne ozljede u pokušaju su dva slučajeva – gospodin Margetić i gospodin Peratović – od čega je jedan počinitelj utvrđen, a drugi nije pronađen”, kazao je.
“Od svih počinitelja kaznenih djela u trenuku izvršenja kaznenog djela njih 35 je bilo poznato, a 15 nije. Kada govorimo o oblicima prijetnji, to izgleda ovako: upućeno je 5 fizičkih prijetnji, 6 verbalno-fizičkih, 27 verbalnih prijetnji, 20 pisanih prijetnji, 5 onih prijetnji koje opisujemo kao uhođenje, uznemiravanje i vrijeđanje te dva počinjenja štete novinarima. Prijetnje su upućene putem telefona, pisma, grafita, izravno i neizravno, putem društvenim mreža”, pojasnio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.