Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić ima namjeru svojoj, veterinarskoj inspekciji dati još i veće ovlasti, odnosno od sanitarne inspekcije preuzeti još posla kojeg ona sada obavlja u kontroli hrane.
Rezultat je to “afere salmonela” u kojoj se na tržištu svakodnevno pronalazi nova zaražena hrana te Tolušić nadzor želi još i pojačati. Kako se predviđa državnim proračunom za 2017. godinu, veterinarska će inspekcija dobiti šest milijuna kuna više nego u ovoj godini, odnosno ukupno 52 milijuna, što bi moglo upućivati na daljnji, pojačani nadzor hrane i promjene u sustavu.
Veterinarska inspekcija je zadužena za kontrolu hrane životinjskog porijekla u proizvodnji i veleprodaji, kao i za kontrolu nezapakiranog mesa u maloprodaji, dakle u mesnicama, mesnicama trgovačkih centara i slično, dok “sanitarci” uzorkuju i kontroliraju zapakirano meso. Tolušić, kako doznaje Novi list, ima namjeru sanitarnoj inspekciji uzeti i taj dio posla te ga dati veterinarima, na što “sanitarci” neslužbeno odgovaraju kako je to problem, budući da veterinarska inspekcija nije osposobljena za, primjerice, obuzdavanja epidemije zbog zaraze hranom u institucijama – vrtićima i školama, bolnicama, odnosno u restoranima.
Sustav mora postati efikasniji
U Ministarstvu poljoprivrede odgovaraju kako model još uvijek nije dovoljno razrađen te nije poznato što će, ako će, dodatno biti posao veterinarskih inspektora. Namjera im je, kažu, samo bolje organizirati nadzor hrane u proizvodnji i prodaji, da se zna tko što radi i kako. To podrazumijeva, moguće je rješenje, i zajednički odlazak na teren sanitarnih i veterinarskih inspektora, kažu. Sustav u svakom slučaju, napominju, mora postati efikasniji, brži i jeftiniji, a svakako sigurniji za potrošača.
Protiv deset distributivnih centara, u kojima je pronađeno ukupno preko 50 tona mesa s nekom “greškom”, podnesene su, kako, prekršajne prijave.
Hoće li, međutim, biti i pozivanja na kaznenu odgovornost, kao u slučaju Petasona, kažu u Ministarstvu za Novi list, treba odlučiti DORH, kojem su neki slučajevi predani. Da bi neka tvrtka bila i kazneno gonjena, naime, mora biti dokazano da je s hranom manipulirala namjerno, pojašnjavaju u ministarstvu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.