Represija na pješake: Tretirali su me kao da sam kriminalac

Vijesti 21. pro 201613:49 > 14:14
Morgue File/Ilustracija

Nastavlja se nesmiljena policijska represija na pješake u Osijeku, jedinstvena u Hrvatskoj. Ovaj put na meti policajca sa specijalnim zadatkom punjenja proračuna i održavanja ugleda najrigoroznije PU našao se 59-godišnjak teškog socijalnog stanja s osječkog područja.

Baš kao i starija gospođa prema kojoj je brutalni osječki policajac primijenio sramotno visoku razinu fizičke prisile, u utorak je nova policijska žrtva prešla preko pješačkog prijelaza, malog i relativno slabo prometnog, u Prolazu Ante Slavičeka, u centru grada, dok je na semaforu gorjelo crveno svjetlo. Važno je napomenuti kako u tom trenutku u blizini nije bio ni jedan automobil, pa nesretni pješak nije apsolutno nikoga ugrozio. Ne samo u europskim nego i u svim hrvatskim gradovima, osim Osijeka dakako, ni jedan policajac na tako nešto ne bi reagirao ni prigodnim prigovorom, a kamoli kaznom. Jednostavno, to je situacija koja se u urbanim sredinama ne sankcionira, piše Glas Slavonije.

No u utorak, nešto nakon 9 sati, policajac je zatekao 59-godišnjaka u tom prestrašnom kaznenom djelu i odmah mu prišao, zamolivši ga da krene za njim. Pedesetdevetogodišnjak je bez pogovora pošao za policajcem, koji ga je odveo u prostor ispred ulaza jedne od obližnjih zgrada. Zašto ga nije pokušao kazniti na ulici gdje ga je i zaustavio, nije poznato. Kada je prekršitelja skrio od pogleda znatiželjnih prolaznika, policajac je zatražio pomoć kolege koji je bio u blizini u civilu jer mu “veza” s policijskom postajom nije radila. Ovaj put nije prekršitelja bacila na tlo, ali mu je hrvatska policija odlučila oduzeti mogućnost da si božićnicom dobivenom od Grada namijenjenoj osobama u teškoj materijalnoj situaciji kupi potrebni ogrjev.

 “Prešao sam cestu na crveno i to sam odmah policajcu priznao. Žurio sam se u banku jer je sjela božićnica od Grada i napokon ću si kupiti malo drva. Živim od socijalne pomoći i molio sam policajca da mi ne piše kaznu, nego da mi izda neko upozorenje ili nešto. Stvarno nemam čime platiti kaznu, jer ako je platim, nemam za drva. Provjeravali su me kao da sam neki kriminalac, a nisam do sada nikakve kazne imao”, ispričao je 59-godišnjak, koji je želio ostati anoniman. Dodao je kako mu je policajac rekao da mora napisati kaznu, a on neka se poslije na nju žali.

“Idem sada u banku po svoju božićnicu, a nemam pojma što ću s kaznom”, dodao je 59-godišnjak i otišao po 300 kuna koje je za Božić dobio od Grada Osijeka. Policajac nevjerojatno tvrda srca, u čijem je sustavu vrijednosti bezazleni prelazak preko puste ceste jednak Božiću u toplome namjesto u hladnom domu, na isti mu je iznos izdao uplatnicu.

“Policajac je ocijenio kako je zbog okolnosti počinjenog prekšaja potrebno ispisati novčanu kaznu i ponudio građaninu da iskoristi zakonsku mogućnost te plati pola kazne u roku od tri dana”,odgovorio je Glasu Slavonije Darijo Premec, glasnogovornik PU osječko-baranjske.

Policija je lani u Osječko-baranjskoj županiji izdala 34.514 upozorenja zbog raznih prometnih prekršaja, što je, kako tvrdi, trećina ukupnog broja onih koji su u prekršaju zaustavljeni. Prema kojim kriterijima su upozorenja izdana, znaju samo oni koji su ih i napisali. A znaju valjda i zašto će se zbog prekršaja kojim nikoga nije ugrozio naš sugrađanin morati odlučiti između ogrjeva i kazne koja bi ga u konačnici mogla stajati mnogo više.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.