Zgrada područnog ureda Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u Splitu postala je predmetom zgražanja, ali i ismijavanja zbog alanfordovske "kvake 22" postavljene pred osobe s invaliditetom.
Čitateljica N1 iz Splita koja je u četvrtak s djetetom ondje bila na vještačenju slikala je prilaz uredu Zavoda, uz sljedeći komentar:
“Dragi sugrađani, ovo je ulaz u zgradu u kojoj se u Splitu vještače osobe s invaliditetom. Kako invalidne osobe moraju osobno pristupiti vještačenju, a ova zgrada nema rampu, lift ni dizalicu, od službenika doznajem da se zbog osoba koje su u kolicima ili imaju oštećenja donjih ekstremiteta, vještaci spuštaju u dvorište kako bi ih pregledali. Interijer je jednako sablažnjavajuci. Kao čovjek, roditelj, državni službenik i porezni obveznik ja sam blago rečeno zgrožena!”, navodi ona.
Naime, strmih deset stepenica, kako navode njene prijateljice koje su i same imale priliku obići Zavod, takve su da nisu jednostavne za penjanje ni zdravim osobama.
Na drugoj fotografiji koju je objavila vidi se i interijer područnog ureda Zavoda, koji je pretrpan papirima, a prijateljice koje su joj odgovorile na objavu fotografije, navode i da, blago rečeno, interijer ne udovoljava ni higijenom.
“Bila sam zbog oca koji je također invalid i nema šanse da se popne, a i da uspije, unutra je toliko užasno usko i neprimjereno da se zdrava osoba ne može kretat”, navela je jedna od njih.
“Sama sam teglila dite u kolicima. Hvala Bogu da to mogu!”, napisala je druga. U raspravi su navele da se događa i da su roditelji prinuđeni ostaviti svoje dijete na parkingu, ljeti na 30 stupnjeva Celzijevih, a zimi na hladnoći. No, ni tu nije kraj.
“U sobi dvije žene se svakih nekoliko minuta mijenjaju za stolom da mogu pisati za jednim računalom”, navodi se u raspravi, u kojoj je jedan Splićanin poručio kako to sve nema veze, jer ipak Split ima velebnu – Spaladium Arenu.
Odgovore o lošem stanju prostorija ureda u Splitu zasad očekujemo od povjerenika za informiranje unutar Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.