'Stavovi Davora Ive Stiera i Vlade su zabrinjavajući'

Vijesti 27. velj 201718:13 > 18:13
N1

Gost Dnevnika u 18 bio je predsjednik Odbora za ljudska prava Furio Radin.

Zaoštrila se rasprava oko stanja ljudskih prava. Nakon medijske objave tajnog dokumenta poslanog u Bruxelles iz kojeg se pobačaj isključuje iz reproduktivnog prava žena, a fokus stavlja u tradicionalno poimanje obitelji, oporba je žestoko navalila na Vladu i traži pojašnjenja upirući prstom u potpredsjednika Vlade Davora Ivu Stiera. On pak iz Ženeve poručuje da nema nikakvih promjena Zakona o pobačaju. Kako ste Vi doživjeli tu depešu?

“Nisam vidio original, ali ono što je prenesno u medijima djeluje kao zaokret udesno, u konzervativizam. Osjećao sam se ljuto kad sam to pročitao u novinama. Dokument je na kraju usvojen bez naših primjedbi, a njih su uz nas dale još samo Poljska i Mađarska. Naše su se odnosile na reproduktivna prava, prava na pobačaj i samu definiciju obitelji. Ako je istina da tamo piše da ćemo se zalagati za tradicionalnu obitelj, a to je neravnopravna obitelj u kojoj nema jednakosti između muškarca i žene. Zasniva se na različitim ulogama muškarca i žene, to je autoritarna, patrijarhalna obitelj.”

Ministarstvo vanjskih poslova reklo je da je sve u skladu s Ustavom?

“Nakon referenduma piše da je brak zajednica muškarca i žene. No, nije samo brak obitelj. Imate istospolnih obitelji, vanbračnih obitelji, imate različitih oblika obitelji. Mi smo sada dobili tu definiciju tradicionalne obitelji koje nema ni u jednom zakonu.”

Mislite li reagirati? Pripadnici nacionalnih manjina podržavaju ovu Vladu?

“Da, ali ne podržavamo ove stavove. To su stavovi koji nisu u programu Vlade. Meni još nije jasno otkud dolazi potreba da tradicionalnu obitelj i reproduktivna prava stavimo u primjedbe.”

Kako komentirate imenovanje Ladislava Ilčića kao posebnog savjetnika za ljudska prava potpredsjednika Vlade Davora Ive Stiera?

“Ja nemam ništa protiv gospodina Ilčića kao osobe, ali imam protiv njegovih ideologija. Njegovo imenovanje je indikator promjene koje se dešavaju u ovom trenutku u Vlade i mi ćemo tražiti da nam se kaže koje su to politike i kako ih definirati. U programu Vlade za koji smo glasali toga nije bilo.

Dan nakon sramotnog ustaškog skandiranja i postrojavanja članova Autohtone – Hrvatske stranke prava oporba proziva Vladu za mlaku i anemičnu reakciju. Policija još sve tretira kao prekršaj i ne objašnjava zašto je skup uopće dozvoljen. Istovremeno, N1 neslužbeno doznaje da će ovaj tjedan Vlada osnovati Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću. Trebali skupove poput jučerašnjih zabraniti?

“Takav skup se ne održava prvi put i toleriranje takvih skupova je opasno i uključiti novog predsjednika SAD-a u ideologiju ovoga skupa je nešto za što se i veleposlanstvo odredilo da je bez smisla. Koja ideologija stoji iza tih ljudi zna se, ali ne zna se koja politika može stajati iza tih ljudi. To je sve ono protiv čega se bori svaki borac za ljudska prava.”

Što očekujete od Vlade?

“Treba se jasno distancirati.”

To se napravilo priopćenjem?

“Treba se distancirati, no po meni se distanciralo premlako. A ako ima jasnog govora mržnje onda se on mora sankcionirati.

Konačno se osniva Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću. Hoće li ono uspjeti?

“Povjerenstvo za suočavanje s prošlosti ne može uspjeti. To moramo ostaviti povjesničarima. A političari i stranke su ti koji uvode prošlost u sadašnjost. Kad to prestanu onda će se prestati događati takve stvari.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.