Pobačaj u Hrvatskoj neće biti zabranjen - poručio je premijer Andrej Plenković, otklanjajući tako nagađanja da njegova Vlada planira promjenu po tom pitanju. Neslužbeno se doznaje da će i Ustavni sud ovog tjedna odbaciti zahtjeve da zakon iz 1978. koji dopušta pravo na pobačaj proglasi neustavnim.
Kao što je i obećao novi predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović izvukao je predmet koji je u ladici na Markovu trgu stajao 26 godina.
“Svi se rađamo slobodni, jednaki u svojim pravima”, kaže Sanja Cesar iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI).
“Istina je da život počinje začećem”, mišljenja je pak Krešimir Planinić iz Udruge u ime obitelji.
Ovaj tjedan Ustavni sud donijet će odluku. Prema pisanju Jutarnjeg lista neće prihvatiti zahtjev za ocjenu ustavnosti takozvanog Zakona o pobačaju iz 1978. koju je zatražio Hrvatski pokret za život, a zatim, prošle godine, i Udruga u Ime obitelji.
“Ako je odbijajuće,i kako je najavljeno, bit će lijepo upakirano i bit će lijep izričaj, ali onda niti pravo nije dotaknuto niti prvda. Dakle niti struka medicinska niti pravo nije dotaknuto u slučaju takve odluke”, kaže Planinić.
Važna odluka Ustavnog suda
Bit će vrlo bitno obrazloženje odluke koje će dati Ustavni sud jer to će otvoriti ili zatvoriti mogućnost budućeg ograničavanja prava na pobačaj.
“Dakle, te preporuke mogu ići u različitim smjerovima, oni mogu ići na način da se traži obavezno savjetovanje, period početka do samog pobačaja što je već uvedeno u nekoliko zemalja u našem okruženju što ugrožava zdravlje i živote žena” kaže Cesar.
Službeni stav Plenkovićeve Vlade je da život počinje začećem.
“To ne podrazumjeva zabranu pobačaja na zahtjev o čemu se neutemeljeno nagađalo ovih dana, ali obuhvaćanje stvaranja pozitivnog ozračja, uloge očeva u odgoju djeteta kao i posebnu senzibiliziranost za mlade obitelji i roditelje, edukacijom da se takve situacije izbjegnu”, kaže premijer Plenković.
“Nije samo Plenković već je i Stier izjavio da neće mijenjati Zakon o pobačaju. Ono što mogu reći – svi ti stavovi su legitimni, ali ono što je problematično je da se u svojim nastupima ne mogu nazivati demokršćanima i ne mogu se nazivati demokršćanska stranka”, napada premijera Planinić.
Odluka Ustavnog suda ne znači i skidanje pitanja pobačaja s dnevnog reda hrvatske politike.
“Ustavni sud nije zakonodavac, Sabor je zakonodavac i na koji mi apeliramo i to je prvenstvena adresa potrebno je izmijeniti zakon. Je li to referendum ili nešto drugo, ali objektivno nikad nećemo odustati od izmjene zakona”, zaključuje Planinić.
Mislim da je i ova Vlada svjesna da u društvu vlada klima da pravo žene na odlučivanje podržava i da će biti otpor takvim promjnama”, poručila je Cesar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.