Krešimir Planinić održao je konferenciju za medije ispred udruge U ime obitelji, koja je supredlagatelj ocjene ustavnosti Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, koja je odbijena na Ustavnom sudu.
Po njemu je pozitivno što je, kako kaže, potvrđeno da život počinje začećem, ali i da pravo na pobačaj nije ljudsko pravo.
Za odluku je kazao da je neživotna i kontradiktorna, jer prvo dopušta da je zakon star 40 godina ustavan pa se zbog toga odbija ocjena ustavnosti, da bi se kasnije zakonodavcu naložilo da izradi novi zakonodavni okvir.
“To je neprihvatljivo”, kazao je Planinić. Poziva se na različite presude ustavnih sudova, ali nije razjašnjeno – što u nacionalnom zakonodavstvu znači “svako ljudsko biće”.
Zašto se pitalo struku, navodi, o tome kada započinje život.
“Za život je dovoljno da je započeo”, kazao je.
Navodi i da se ne može uspoređivati hrvatski slučaj s drugim zemljama, jer “ustavi tih zemalja nisu jednaki u normama, pogotovo kad je riječ o članku 31.”, kazao je. Njemački ustav je eventualno usporediv, jer navodi da svako ljudsko biće ima pravo na život.
“Dodatno moram iskazati žaljenje što postoji direktan plagijat presude suda u Slovačke, iako je njihov ustav različit od našeg”, kazao je Planinić. Trebalo je samo utvrditi je li taj zakon u skladu s Ustavom RH i to je sve – nije bilo nužno ulaziti u druga pitanja, tvrdi on.
“U dvije godine će se, nadamo se, stvoriti taj okvir koji nalaže Ustavni sud”, kazao je. Upitan je koje su akcije sada na raspolaganju udruzi te je li to i raspisivanje referenduma.
“Stoji nam, dakako, na raspolaganju. Ne vjerujem da je predsjednik suda ne bi dozvolio referendum”, kazao je Planinić. Već danas smo aktivni, navodi, ni trenutka ne mirujemo, podeblja je ta čitanka, ali zadržavamo se na najbitnijem.
Po njemu je najbitnije da se počne od članka 21. Ustava, koji se referira na svako ljudsko biće koje ima pravo na život, ali i da ljudski život počinje začećem. Treba li zabraniti pobačaj, upitan je zatim.
“Nije na nama zakonski okvir”, kazao je Planinić. “Nigdje nije skroz zabranjen pobačaj, osim Malte i Andore. Uvijek se u ravnotežu stavlja život sa životom, a ne sa nečim drugim – odnosno život sa životom majke.”
Na pitanje znači li to da se UIO protivi pravu žene da raspolaže svojim tijelom, odgovara: “Žena odlučuje s vlastitim tijelom, dok u pitanju nije nečije drugo tijelo. Jednako kao što ja odlučujem kako ću se ophoditi dok ne ugrožavam vas”.
No, zadovoljni su djelom presude.
“Točkom dva smo zadovoljni, ali moglo je biti i drugačije – da je zakon ukinut i da je donesen drugi zakon usklađen s Ustavom 1990.”, kazao je Planinić.
Predsjednik Ustavnog suda je rekao da pobačaj ne može biti zabranjen, te da na zakonodavcu može biti novi period. Planinić je zamoljen da to komentira.
“Ako ne može biti zabranjen, mislimo na medicinske i druge razloge. Ako govorimo o pobačaju na zahtjev, ne vidim koje bi se ustavno načelo kosilo s tim, ako govorimo o pravu na život”, kazao je Planinić.
Što se tiče razdoblja, vjeruje da je ostavio prostor da zakonodavac o tome odluči. Treba li predmet rasprave biti promjena roka za pobačaj ili o iznimke, upitan je zatim.
“Kakva je razlika između 10, 12 i 24 tjedna? Postoji li rrazlika ako život počinje začećem? Za mene postoji”, kazao je. Za UIO i medicinsku struku, tvrdi, život počinje začećem.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.